Doniesienia dziennika "Fakt" a fakty
20-10-2006
Obowiązek zapewnienia środków utrzymania obciąża rodziców i najbliższą rodzinę (Kodeks rodzinny i opiekuńczy). Natomiast zadaniem Państwa jest pomoc - w tym finansowa - osobom, szczególnie zagrożonym skutkami niedostatku, m.in. z powodu ubóstwa, sieroctwa, bezdomności, bezrobocia, niepełnosprawności, długotrwałej lub ciężkiej choroby, przemocy w rodzinie, bezradności w sprawach opiekuńczo-wychowawczych, trudności w integracji uchodźców, więźniów, alkoholików i narkomanów.
Większość świadczeń pieniężnych przyznawanych z pomocy społecznej, udzielanych jest w zależności od kryterium dochodowego osób ubiegających się o wsparcie.
W 2006 r. kryterium to przyjęła Rada Ministrów, a nie jak podaje „Fakt” „bezduszni urzędnicy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej”, na podstawie badań przeprowadzonych przez ekspertów Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych. Dr Piotr Kurowski – wymieniany przez autorów tekstu – jest takim ekspertem.
Należy podkreślić, że przyjęte wskaźniki kryterium dochodowego konsultowane były w ramach Komisji Trójstronnej ds. Społeczno-Gospodarczych.
Ubolewanie nad trudną sytuacją rodzin wymienionych w tekście, nie pomoże im w znalezieniu sposobu na poprawę sytuacji bytowej. Natomiast pogłębia ich frustrację i rozgoryczenie. Czy dziennikarze odpowiedzialnie mogą w ten sposób wykorzystywać ludzkie emocje?