submenu
content

Okrągły stół na temat dożywiania dzieci

27-03-2013

Konferencja Okrągłego stołu, poświęcona dożywianiu dzieci, odbyła się w MPiPS 27 marca 2013 r. Została zorganizowana przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej oraz Rzecznika Praw Dziecka. Podczas konferencji dyskutowano na temat problemu dożywiania najmłodszych. Uczestnicy zapoznali się także z raportem z realizacji dotychczasowego działań w tym zakresie.

 

- Przygotowując nowy program chcemy rozszerzyć jego zakres i lepiej trafić w potrzeby – powiedział minister Władysław Kosiniak-Kamysz. - Dlatego zorganizowaliśmy ten Okrągły stół, do udziału w  którym zaprosiliśmy przedstawicieli współpracujących w tej dziedzinie resortów – edukacji i zdrowia, organizacje pozarządowe, zajmujące się dożywianiem, przedstawicieli administracji, szkół, kuratoriów i ośrodków pomocy społecznej. Musimy stworzyć wielką koalicję na rzecz dobrego i zdrowego dożywiania uczniów. Środków na to nie zabraknie. Minister przypomniał, że na dożywianie wydajemy rocznie 550 mln zł z budżetu, 280 mln zł z funduszu gmin i 70 mln euro, pochodzących ze środków unijnych. Dzięki podwyższeniu do 150 proc. kryterium uprawniającego do darmowych posiłków oraz przeznaczenia 20 proc. do suwerennej decyzji dyrekcji szkoły – bez sprawdzania dochodów rodziny,  nikt potrzebujący nie powinien być głodny.

 

Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka, zwrócił uwagę nie tylko na ilość, ale także na jakość posiłków. - Staram się o wprowadzenie norm żywieniowych w placówkach szkolnych. Jego zdaniem równie ważny jest sposób realizacji dożywiania. – Powinno się ono odbywać z pełnym poszanowaniem godności uczniów, bez stygmatyzacji, prowadzącej do upokorzenia i wykluczenia społecznego.

 

Wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny Magdalena Kochan zastanawiała się, jak rozwiązać problem dożywiania młodzieży szkolnej podczas ferii i wakacji. Obiecała też pełną współpracę ze strony parlamentu przy jak najszybszym przyjęciu nowych rozwiązań prawnych.

 

Raport przedstawiła wiceminister Elżbieta Seredyn. W 2012 r. dożywianiem objęto 1 066 277 dzieci. W programie uczestniczyło 2 477 na 2 499 wszystkich gmin w Polsce. Dofinansowanie z budżetu w najuboższym województwie warmińsko-mazurskim sięgnęło 77 proc.  

 

Po prezentacji raportu odbył się panel dyskusyjny z udziałem przedstawicieli organizacji pozarządowych, środowisk eksperckich oraz instytucji realizujących program dożywiania.

Okrągły stół na temat dożywiania dzieci /fot. Jacek Szczepaniak Okrągły stół na temat dożywiania... Okrągły stół na temat dożywiania dzieci /fot. Jacek Szczepaniak Okrągły stół na temat dożywiania... Okrągły stół na temat dożywiania dzieci /fot. Jacek Szczepaniak Okrągły stół na temat dożywiania... Okrągły stół na temat dożywiania dzieci /fot. Jacek Szczepaniak Okrągły stół na temat dożywiania... Okrągły stół na temat dożywiania dzieci /fot. Jacek Szczepaniak Okrągły stół na temat dożywiania... Okrągły stół na temat dożywiania dzieci /fot. Jacek Szczepaniak Okrągły stół na temat dożywiania... Okrągły stół na temat dożywiania dzieci /fot. Jacek Szczepaniak Okrągły stół na temat dożywiania... Okrągły stół na temat dożywiania dzieci /fot. Jacek Szczepaniak Okrągły stół na temat dożywiania... Okrągły stół na temat dożywiania dzieci /fot. Jacek Szczepaniak Okrągły stół na temat dożywiania...

Pliki do pobrania

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: