Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
O dofinansowanie zatrudnienia asystentów rodziny ubiegało się 2 206 (89%) gmin, natomiast o dofinansowanie zatrudnienia koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej starały się 373 (98%) powiaty.
W tegorocznej edycji programu realizowanego przez Ministerstwo Rodziny pn. „asystent rodziny i koordynator rodzinnej pieczy zastępczej” na zatrudnienie asystentów przyznano 52,9 mln zł. Pozwoli to na zatrudnienie 3 576 asystentów rodziny. Na zatrudnienie koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej przeznaczono 27 mln zł, co umożliwi zatrudnienie 1 618 koordynatorów.
Rolą asystenta rodziny jest wspieranie rodzin, które z różnych powodów nie są w stanie, samodzielnie pełnić prawidłowo funkcji opiekuńczo – wychowawczych wobec własnych dzieci. Jego głównym zadaniem jest nie dopuścić do oddzielenia dziecka od rodziny lub umożliwić jak najszybszy powrót dziecka umieszczonego w pieczy zastępczej do rodziców. Asystent rodziny zgodnie z ustawą może prowadzić pracę z nie więcej niż 15 rodzinami.
Podobną do asystenta rodziny rolę w systemie wspierania rodziny i pieczy zastępczej pełni koordynator rodzinnej pieczy zastępczej. Obejmuje on – na wniosek osób sprawujących pieczę zastępczą - rodziny fachowym wsparciem. To właśnie koordynator pomaga osobom sprawującym pieczę zastępczą w wypełnianiu ich codziennej niełatwej misji wychowywania dzieci powierzonych im przez sąd rodzinny.