submenu
content

Budujemy z rodzinami Polskę cyfrową

15-10-2018

Kiedyś każda sprawa musiała być załatwiona osobiście, a każdy wniosek – z pakietem zaświadczeń, których przygotowanie zabiera dużo czasu – złożony w wersji papierowej. Dzisiaj wszystko można zrobić szybciej i sprawniej, za pośrednictwem internetu. Ministerstwo Rodziny od 3 lat przoduje we wprowadzaniu nowoczesnych rozwiązań informatycznych ułatwiających życie polskim rodzinom.

 

Cyfrowa rewolucja – lubimy składać wnioski online

Jeszcze kilka lat temu rodzice tracili swój cenny czas stojąc w długich kolejkach w urzędach. Każdy wniosek musieli złożyć osobiście. Teraz składając wniosek o „500 +” czy „Dobry Start” mają do dyspozycji portal Ministerstwa Rodziny – Empatię, bankowość elektroniczną czy portal PUE ZUS.

 

Już na starcie programu „Rodzina 500 +” w 2016 r. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej postawiło na wnioski online, wiedząc, że ta droga ułatwi Polakom życie, a budżetowi państwa przyniesie dodatkowe oszczędności na kosztach obsługi.

W nowym okresie rozliczeniowym już 34% wniosków „500 +” z całej Polski trafiło do urzędów drogą elektroniczną (ok. 766 tys.). Można powiedzieć, że Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przyczynia się nawet do rozwoju bankowości elektronicznej, gdyż spośród wszystkich elektronicznych wniosków „500 +” złożonych w nowym okresie - 92,6% składanych jest poprzez banki. Dla wniosków online  z „Dobrego startu”  wartość ta wynosi 89,7% poprzez bankowość elektroniczną. To dla obu programów łącznie ok. 2 mln wniosków złożonych przez banki.

 

Ułatwić życie polskim rodzinom

Jeszcze do niedawna obywatel składając wniosek musiał dołączyć do niego pakiet zaświadczeń, których przygotowanie zabierało mu dużo czasu. Dzisiaj przy załatwianiu spraw urzędowych, także online, wystarczy jego oświadczenie.  To po stronie państwa, które dysponuje swoimi bazami danych, leży obowiązek weryfikacji stanu faktycznego.

 

Po wprowadzeniu „500 +” resort rodziny poszedł za ciosem i w tym roku ujednolicił termin składania wniosków online. Od lipca urzędy przyjmowały jednocześnie wnioski online z programu „Rodzina 500 +”, świadczenia rodzinne i te z funduszu alimentacyjnego oraz nowego świadczenia Dobry Start. I znowu dzięki tej zmianie rodziny zaoszczędziły mnóstwo czasu, a urzędnicy mogli szybciej rozpatrzyć złożone wnioski.

 

Efekty widać na co dzień. W ciągu trzech miesięcy działania nowego programu „Dobry Start” już 89% uprawnionych uczniów otrzymało wsparcie w wysokości 300 zł na szkolną wyprawkę. To oznacza, że do rodzin trafiło już 4,1 miliona świadczeń. Śmiało można więc powiedzieć, że na tak dobry wynik w realizacji programu miał wpływ, obok ogromnego zaangażowania pracowników samorządowych,  wysoki odsetek wniosków składanych online. Co drugi wniosek o świadczenie „Dobry start” trafił do urzędów drogą elektroniczną, co dodatkowo obniża koszty administracyjne programu.

 

Wnioski online – to naprawdę proste

To nie koniec e-udogodnień. Ministerstwo Rodziny ułatwia obywatelom wypełnianie samych formularzy online wprowadzając system automatycznego podpowiadania dużej części danych na formularzach elektronicznych. Obywatel popełnia teraz mniej błędów, dzięki czemu szybciej możemy wydawać decyzje o przyznaniu świadczeń.

 

Także w  przypadku Karty Dużej Rodziny, która gwarantuje rodzinom wielodzietnym zniżki w ponad 4 tys. firm i instytucji, postawiliśmy na nowoczesność. Od początku tego roku karta może być używana w formie aplikacji na urządzenia mobilne.

Poprzez aplikację, w szybki i łatwy sposób, można wyszukać według kategorii, lokalizacji czy frazy partnerów Karty Dużej Rodziny. Użytkownicy mKDR otrzymują także newslettery.

 

Rodziny wielodzietne pokochały mobilną Kartę Dużej Rodziny. W całej Polsce wydano już ok. 180 tys.

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: