submenu
content
Konferencja "Sprawca czy ofiara", fot. MPiPS Konferencja "Sprawca czy ofiara",... Konferencja "Sprawca czy ofiara", fot. MPiPS Konferencja "Sprawca czy ofiara",... Konferencja "Sprawca czy ofiara", fot. MPiPS Konferencja "Sprawca czy ofiara",...

"Sprawca czy ofiara?" - konferencja o przemocy domowej

17-10-2013

 

14 i 15 października Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej było organizatorem Ogólnopolskiej Konferencji „Sprawca czy ofiara?” w ramach Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Konferencja współfinansowana była ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego i Mechanizmu Finansowego EOG 2009-2014.

 

Rozpoczynając konferencję, Krystyna Wyrwicka, Dyrektor Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej podziękowała norweskim partnerom za wsparcie i zaangażowanie w obszarze przeciwdziałania przemocy.

 

- Przemoc w rodzinie i przemoc wobec kobiet jest zjawiskiem nie znającym granic geograficznych i niezależnym od wieku, koloru skóry, występującym we wszystkich klasach społecznych we wszystkich krajach - powiedział gość honorowy Karsten Klepsvik, Ambasador Królestwa Norwegii w Polsce.  Ambasador  zwrócił również uwagę na rolę Rady Europy w promowaniu praw człowieka, w tym ochrony kobiet przed przemocą i wyraził nadzieję, że program przyczyni się do zmniejszenia zjawiska przemocy w rodzinie i przemocy wobec kobiet oraz do wzmocnienia polsko-norweskiej współpracy.

 

W konferencji wzięli udział przedstawiciele instytucji zaangażowanych w przeciwdziałanie przemocy w rodzinie na szczeblu centralnym oraz regionalnym i lokalnym. Obecni byli również przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, które pełni rolę Krajowego Punktu Kontaktowego dla funduszy norweskich i EOG.

 

Prelegenci z Ministerstwa Sprawiedliwości, Michał Lewoc, i Centralnego Zarządu Służby Więziennej, Sebastian Lizińczyk, zaprezentowali obowiązujące rozwiązania prawne oraz programy oddziaływań korekcyjno-edukacyjnych dla sprawców przemocy w rodzinie. Swoimi doświadczeniami w pracy ze sprawcami podzielili się również Stanisław Dziemian, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Suwałkach oraz Luis Alarcon Arias, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”.

 

Nie zabrakło zagranicznych gości, wśród których znaleźli się przedstawiciele norweskiego Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Ministerstwa ds. Dzieci, Równości i Integracji Społecznej, a także Rady Europy. Dyrektor organizacji Alternative to Violence, Marius Råkil omówił zagadnienia dotyczące pracy ze sprawcami przemocy w rodzinie w Norwegii, a Heinrich Geldschläger z organizacji Conexus przedstawił standardy europejskie i dobre praktyki w tym obszarze.

 

Na zakończenie prezentowane były projekty nagrodzone w Programie Osłonowym „Wsparcie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie”: „Mądry rodzic – bezpieczny dom” z Kielc, „My wobec przemocy” z Górna oraz „Otwórz oczy – STOP przemocy z Buska Zdroju. Autorom nagrodzonych i wyróżnionych projektów zostały wręczone listy gratulacyjne.

 

Konferencję zamknęła Elżbieta Seredyn, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, dziękując prelegentom i uczestnikom za udział i gratulując autorom nagrodzonych projektów.

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: