submenu
content

Podatkowe wsparcie dla polskich rodzin

26-03-2014

„Wsparcie rodzin z dziećmi na utrzymaniu w rozwiązaniach dotyczących podatku dochodowego od osób fizycznych jako element polityki rodzinnej państwa” to tytuł konferencji, która odbyła się 26 marca 2014 r.  Organizatorami byli Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus”.

 

Uczestniczyli w niej: Minister Pracy i Polityki Społecznej  – Władysław Kosiniak-Kamysz oraz podsekretarz stanu Elżbieta Seredyn, Minister Finansów – Mateusz Szczurek, prezes Najwyższej Izby Kontroli – Krzysztof Kwiatkowski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP – Irena Wóycicka oraz przewodnicząca Związku Dużych Rodzin „3 Plus” - Joanna Krupska.

 

- Polska rodzina potrzebuje wsparcia systemowego – powiedział otwierając konferencję minister Kosiniak-Kamysz – instytucjonalnego, na rynku pracy, mieszkaniowego, edukacyjnego. Dyskutując dziś o polityce rodzinnej nie mówimy tylko o świadczeniach, urlopach rodzicielskich i wychowawczych, odprowadzaniu składek za wychowujących dzieci czy Karcie Dużych Rodzin, ale przechodzimy do bardzo ważnej sfery, wiążącej się ze wspieraniem rodziny, czyli do ulg podatkowych.  System takich ulg istnieje, ale wymaga zmian. Dzisiejsza konferencja i dyskusja w gronie ekspertów powinna pomóc w wypracowaniu najlepszych propozycji.

 

Minister Kosiniak-Kamysz przywitał uczestników, wśród których znaleźli się parlamentarzyści, zaangażowani w prace zespołów działających na rzecz rodziny, goście z Francji i Węgier oraz przedstawiciele świata nauki.

 

- Podatkowe wsparcie rodzin z dziećmi jest uzasadnione i sprawiedliwe społecznie – zadeklarował Minister Finansów Mateusz Szczurek. – W przyszłości osoby bez dzieci też będą korzystały z wpływów do budżetu, generowanych przez obecne młode pokolenia. Warto jednak zadać sobie dwa pytania. Czy skala preferencji podatkowych jest wysoka czy niska? Czy ich struktura mogłaby być inna?

 

Odpowiadając na pierwsze z nich stwierdził, że aby zwiększyć ulgi konieczne byłyby dodatkowe dochody budżetu lub zmniejszenie innych wydatków. Natomiast ich struktura może być inna. – 12 mld ulg w PIT to wysoka kwota. Warto więc, aby w pełni spełniała swój cel – dodał minister Szczurek. Zwrócił przy tym uwagę, że z obecnego systemu korzystają głównie osoby z górnej skali podatkowej i dochodowej.

 

- Obniżenie opodatkowania rodzin z dziećmi nie musi spowodować eksplozji demograficznej – zastrzegł minister finansów.

 

Na problem niedostępności ulg podatkowych dla wszystkich zwróciła też uwagę sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Irena Wóycicka. -70 proc. rodzin z trojgiem i więcej dzieci nie może korzystać z preferencji podatkowych. Dlatego czas, aby ulga potencjalna zamieniła się w ulgę rzeczywistą – powiedziała. Przypomniała, że w Polsce fakt posiadania dzieci łączy się zwykle z obniżeniem poziomu życia. System wsparcia nie rekompensuje kosztów wychowania i edukacji. Jedną z rekomendacji prezydenckiego programu „Dobry klimat dla rodziny” jest rodzinne rozliczenie podatkowe.

 

- Ubiegły rok był w dziedzinie demografii najgorszym rokiem w powojennej historii Polski, dlatego przeprowadzamy kompleksowy przegląd wsparcia rodziny – uzasadniał swoją obecność na konferencji prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski. – Wyniki będą jesienią, ale już mogę powiedzieć, że w tej dziedzinie mamy 50 programów rządowych, zaangażowanych jest 8 ministerstw i kilkanaście urzędów centralnych, a nakłady sięgają kilkudziesięciu miliardów złotych. Dlatego można się pokusić o wstępny wniosek: konieczna będzie konsolidacja tych działań.

 

Przewodnicząca Związku Dużych Rodzin „3 Plus” Joanna Krupska przywołała francuską metaforę polityki rodzinnej: „jest to stół, opierający się na czterech nogach, a tworzą je: system podatkowy, zasiłki powszechne, zasiłki socjalne i instytucjonalne wsparcie rodzin”. Jej zdaniem jedynie takie całościowe potraktowanie problemu może zapewnić wymierne efekty.

 

W czasie konferencji zostały przedstawione aktualnie obowiązujące w Polsce, Francji i na Węgrzech rozwiązania podatkowe na rzecz wsparcia rodzin z dziećmi na utrzymaniu, po czym - w trakcie dyskusji panelowej z udziałem przedstawicieli środowisk naukowych - zostały podane analizie i ocenie. W drugiej części konferencji zaprezentowano propozycje modyfikacji systemu podatkowego w tym obszarze, przygotowane przez Związek Dużych Rodzin 3+ oraz wynikające z opracowania przygotowanego na zlecenie Kancelarii Prezydenta RP przez Fundację CenEA.

Podatkowe wsparcie dla polskich... Podatkowe wsparcie dla polskich... Podatkowe wsparcie dla polskich... Podatkowe wsparcie dla polskich... Podatkowe wsparcie dla polskich... Podatkowe wsparcie dla polskich... Podatkowe wsparcie dla polskich... Podatkowe wsparcie dla polskich...
do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: