Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Pełna rodzina najbardziej opłaca się nam jako wspólnocie, dlatego powinniśmy prowadzić politykę, która zachęca do zakładanie – powiedział wiceminister rodziny Bartosz Marczuk podczas kongresu "Europa Christi".
V sesja, trwającego od czwartku kongresu, pod hasłem "Polonia antemurale christianitatis", odbyła się w poniedziałek w Senacie RP.
Jak zaznaczył wiceminister Marczuk, rodzina jest podstawą polityki państwa. "Tak, jak rozumiemy rodzinę, to rozumiemy że jest ona podmiotowa, traktujemy ją podmiotowo, traktujemy ją niepaternalistycznie, czyli szanujemy jej wolność i godność, mówimy o szacunku dla rodziny" – podkreślił.
"Z punktu widzenia polityki społecznej ale również aksjologii – może to kolokwialnie zabrzmi, ale pełna rodzina, małżeństwo, z licznym potomstwem, najbardziej opłaca się nam jako wspólnocie. I dlatego powinniśmy prowadzić taką politykę, która będzie na pewno do tego zachęcać, a na pewno też prowadzić taką politykę, która będzie usuwać z naszej rzeczywistości takie instrumenty, które zniechęcają np. do zawierania związku małżeńskiego" – podkreślił.
Poinformował, że w roku 2014 na politykę prorodzinną przeznaczone zostało z budżetu państwa 1,75 PKB, a w 2017 roku już 3,1 proc. PKB. "Sztandarowy projekt, który wprowadziliśmy, czyli świadczenie wychowawcze „Rodzina 500+” to 24 mld zł. Ten program dokładnie jest odzwierciedleniem tych wartości, o których mówiliśmy" – podkreślił Marczuk.
Wicemin. @BartoszMarczuk w @PolskiSenat: w Polsce w tym roku, mamy nadzieję, urodzi się 400 tys. dzieci #rodzina pic.twitter.com/EMRFkLMl97
— Ministerstwo Rodziny (@MRPiPS_GOV_PL) 23 października 2017
Podkreślił, że od 1989 r. polityka rodzinna była utożsamiana z polityką socjalną, pomocą najuboższym. Jak zaznaczył Marczuk, program "Rodzina 500 Plus" zmienił podejście do tej kwestii, pokazując, że "każda rodzina jest ważna, dlatego, że posiada potomstwo".
W międzynarodowym kongresie Ruchu "Europa Christi", który w dniach 19-23 października odbywa się w Częstochowie, Łodzi i Warszawie, biorą udział goście z Polski i zagranicy, wśród nich kard. Stanisław Dziwisz. Organizatorzy kongresu pod hasłem "Otwórzcie drzwi Chrystusowi" wskazują, że celem spotkania jest uświadomienie, iż Europa to wielkie dziedzictwo chrześcijańskie, a tożsamość kontynentu została zbudowana na filozofii greckiej, prawie rzymskim i na Ewangelii.
Organizatorem wydarzenia jest powołany w lipcu 2016 r. Ruch "Europa Christi", którego ambicją jest odbudowanie chrześcijańskiego myślenia o Europie. Inicjatywa powstała z inspiracji ks. infułata Ireneusza Skubisia, honorowego redaktora naczelnego Tygodnika Katolickiego "Niedziela".