submenu
content

Dajemy więcej środków na żłobki

31-10-2017

W ostatnich dwóch latach coroczna kwota przeznaczona na program „Maluch+” wyniosła 150 mln zł. W przyszłym roku kwota zwiększy się o 300 mln złotych, co łącznie da kwotę 450 mln złotych – powiedziała w Gorzowie Wielkopolskim minister Elżbieta Rafalska.

 

Na rozwój sieci miejsc i instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 rząd przeznaczy trzykrotnie większą kwotę niż obecnie. Łączna pula środków wzrośnie ze 150 mln do 450 mln złotych.

 

- "Z tego 200 mln zł jest przeznaczonych ze środków Funduszu Pracy, w związku z tym istotnym wskaźnikiem przy podziale tych środków, będą te wskaźniki, które związane są z bezrobociem – bezrobociem kobiet, bezrobociem młodych ludzi, którzy zakładają rodziny, w których rodzą się dzieci i którzy często napotykają na taką barierę ograniczającą ich przyszłą aktywność zawodową, w związku z tym, że nie ma miejsc opieki" – stwierdziła szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej.

 

Minister Elżbieta Rafalska zapewniła, że zależy jej na rozpowszechnieniu programu "Maluch+", ponieważ tyko w 722 gminach znajdują się miejsca opieki nad małym dzieckiem.

 

- „Chcemy, żeby te nasze pieniądze w pierwszej kolejności trafiły do tych samorządów, które po prostu nie mają żadnego miejsca opieki. Mogą to być żłobki, mogą to być także kluby dziecięce. Niekoniecznie takie duże formy. Liczę, że (...) okres przedwyborczy może ułatwić podejmowanie takich decyzji, kiedy adresujemy usługi do młodych ludzi, do młodych rodzin, bo to jest po prostu niezwykle ważne" – powiedziała minister Elżbieta Rafalska.

 

Szefowa resortu rodziny zauważyła, że tworzenie miejsc opieki nad małymi dziećmi może stać się skutecznym sposobem zapobieganiu zmniejszania się liczby ludności. Wskazała również, że oferowane przez rząd wsparcie jest znaczące.

 

- „Wysokość dotacji może sięgać do 80 proc. To może być kwota do trzech mln zł" – zaznaczyła Elżbieta Rafalska.

 

Program "Maluch+" realizowany jest w 2018 r. w ramach jednej edycji składającej się z czterech modułów, w których są dofinansowywane działania na rzecz rozwoju i utrzymania infrastruktury opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, tj. żłobków, klubów dziecięcych i miejsc u dziennych opiekunów.

 

Obecnie w województwie lubuskim funkcjonuje łącznie 71 placówek, w tym 58 żłobków i 13 klubów dziecięcych. W regionie zarejestrowanych jest 24 dziennych opiekunów.

 

Zdjęcia z wydarzenia.

Dajemy więcej środków na żłobki Dajemy więcej środków na żłobki
do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: