submenu
content

Polsko-Bułgarskie porozumienie w sprawie zabezpieczenia społecznego

07-07-2006
ministrowie polski i bułgarii podpisują porozumienie
Anna Kalata, Minister Pracy i Polityki Społecznej RP oraz Emilia Maslarova, Minister Pracy i Polityki Społecznej Republiki Bułgarii podpisały 7 lipca 2006r. w Helsinkach Porozumienie Administracyjne w sprawie stosowania Umowy między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Bułgarii o zabezpieczeniu społecznym. Porozumienie to jest aktem wykonawczym do Umowy o zabezpieczeniu społecznym między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Bułgarii, podpisanej w Sofii 9 czerwca 2005 r.
 
Polsko-bułgarska Umowa o zabezpieczeniu społecznym wkrótce wejdzie w życie i zapewni koordynację systemów zabezpieczenia społecznego obowiązujących w Polsce i Bułgarii. Podstawowym zadaniem nowej Umowy jest poprawa sytuacji świadczeniobiorców w zakresie możliwości nabywania prawa do świadczeń z zabezpieczenia społecznego, szczególnie świadczeń długoterminowych, jak emerytury i renty.
 
W celu zapewnienia sprawnej realizacji tego zadania, czyli realizacji postanowień Umowy, zawarto Porozumienie Administracyjne, które określa lub doprecyzowuje zasady postępowania przy realizacji zobowiązań wynikających z zapisów Umowy. Porozumienie ma charakter wykonawczy i dotyczy wewnętrznych procedur stosowanych przez obie Strony w przypadku dochodzenia przez świadczeniobiorców realizacji praw wynikających z Umowy. Porozumienie m.in.
  • wyznacza instytucje łącznikowe oraz instytucje właściwe każdej z Umawiających się Stron,
  • wskazuje sposób postępowania w przypadku okresowej zmiany miejsca zamieszkania pracownika lub osoby pracującej na własny rachunek, tj. w przypadku delegowania lub przedłużenia okresu delegowania pracownika lub osoby pracującej na własny rachunek,
    ustala niezbędną procedurę w celu uzyskania prawa do świadczeń rzeczowych (zdrowotnych),
  • ustala zasady działania w przypadku stosowania zasady sumowania okresów ubezpieczenia w celu przyznania prawa do świadczeń pieniężnych (np. emerytur, rent),
  • wskazuje instytucje, do których należy kierować wnioski w sprawie uzyskania prawa do poszczególnych świadczeń,
  • w zakresie kontroli uprawnień do świadczeń - określa jakie zobowiązania ciążą na instytucjach każdej z Umawiających się Stron.
Porozumienie wejdzie w życie jednocześnie z Umową i będzie obowiązywało w tym samym co Umowa okresie, o ile właściwe władze obydwu Umawiających się Stron nie zadecydują inaczej.
do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: