submenu
content

Informacja na temat składek emerytalnych wpłacanych do ZUS i OFE za okres lipiec 1999 – czerwiec 2006 r.

08-12-2006
Przypomnijmy, że składka, która trafia do OFE, to 7,3 % podstawy wynagrodzenia. Składki stanowią podstawę kapitału emerytalnego, który w przyszłości posłuży do wykupienia emerytury.
 
Kapitał emerytalny osoby, która jest członkiem funduszu, będzie nie tylko wynikał ze składek, jakie płaciła do OFE, ale również od tego, ile zrządzające funduszem powszechne towarzystwa emerytalne dla niego zarobiły. Sprawdziliśmy, ile wynosił zarobek OFE inwestujących pieniądze od lipca’99 do czerwca’06. Przeciętnie rzecz biorąc w tym okresie wartość kapitału emerytalnego o 46,6% przekroczyła wartość wpłaconych do systemu emerytalnego składek. W najlepiej zarabiającym funduszu było to 51,7%, a w najgorzej zarabiającym –39,8%.

  
W analizie uwzględniono wyniki wszystkich obecnie istniejących funduszy. Różnice w wysokości zgromadzonego kapitału zależą nie tylko od tego, na ile dobrze fundusz zainwestował nasze pieniądze (czyli ile wyniosła stopa zwrotu), ale również od tego, jaką pobiera opłatę za swoje usługi. W tabeli poniżej zestawiliśmy, ile na koncie w poszczególnych OFE można było zebrać. Przypomnijmy, że w tym okresie suma wpłaconych składek przyjęta w analizie wyniosła 13 136 zł. Jak widać najmniej zarobiłaby osoba, która powierzyła swoje oszczędności emerytalne OFE Ergo Hestia, a najbardziej ta, która została członkiem ING Nationale-Nederlanden Polska OFE.
 
Chociaż nie wszystkie OFE zaczęły od razu tak wyraźnie zarabiać dla swoich członków, to obecnie oszczędności emerytalne w OFE rosną szybciej niż kapitał emerytalny w ZUS. Co oznacza, że w każdym przypadku, niezależnie od wybranego OFE, osoba, która zdecydowała się zapisać do II filara, będzie miała wyższy kapitał emerytalny od tej, która postanowiła poprzestać na samym ZUS-ie, czyli wyłącznie oszczędzaniu w I filarze.
 
Zestawiliśmy także kwotę opłat, jaką do dej pory pobrały od członków towarzystwa emerytalne. PTE pobierają od członków OFE dwa rodzaje opłat – jedną od wysokości składki (opłata „na wejściu”), a drugą na koniec miesiąca w wysokości nie przekraczającej 0,05% zgromadzonego kapitału.
 
 
do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: