submenu
content

Oświadczenie w sprawie emerytur małżeńskich

18-07-2007
Nieprawdą jest, że Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej jest przeciwne emeryturom małżeńskim jako jednej z form emerytur kapitałowych, które będą wypłacane w II filarze systemu emerytalnego ze środków gromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych (OFE). W prasie i TV ukazało się wiele publikacji wypaczających stanowisko MPiPS w tych kwestiach. MPiPS nie jest też przeciwne dziedziczeniu kapitałów. Prawdą jest, że MPiPS szuka racjonalnych i optymalnych rozwiązań w zakresie emerytur z II filaru (nie mylić z powszechnymi emeryturami wypłacanymi z I filaru, to jest z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych zarządzanego przez ZUS).
 
Zagadnienia pozostające do pilnego rozstrzygnięcia to sposób zabezpieczenia współmałżonka w przypadku dużej różnicy zarobków (zgromadzonego kapitału) i sprawa dziedziczenia zgromadzonego kapitału po przejściu na emeryturę.
 
Możliwe tu rozwiązania to indywidualna emerytura z gwarantowanym (5 lub 10-letnim okresie wypłat) i emerytura małżeńska oraz dziedziczenie kapitału przekazanego z OFE do zakładu emerytalnego. Emerytura z gwarantowanym okresem wypłat oznacza, że jest ona płatna do śmierci emeryta, ale nie krócej niż 5 czy 10 lat od przejścia na emeryturę. W przypadku śmierci przed upływem okresu gwarantowanego (5 czy 10 lat) jest ona płatna osobie wskazanej przez emeryta do końca okresu gwarantowanego.
 
Dobrą stroną emerytury małżeńskiej jest zabezpieczenie współmałżonka.

Są również niekorzystne strony tej formy emerytury:
  1. oznacza ona istotnie niższe świadczenia w stosunku do emerytury indywidualnej,
  2. jest skomplikowana w obsłudze,
  3. jest nieprzejrzysta dla emerytów,
  4. obniża ogólny poziom emerytur kapitałowych ze względu na to, że konieczne są dodatkowe rezerwy, co powiększa koszty systemu wypłaty z II filaru, a to może stworzyć konieczność dopłat z budżetu państwa do emerytur, które okażą się niższe od najniższej emerytury, gwarantowanej przez państwo.
Oprócz emerytury małżeńskiej rozwiązaniem zabezpieczającym małżonka może być dzielenie się zgromadzonym w OFE kapitałem, przed jego przekazaniem do zakładu emerytalnego wypłacającego emerytury kapitałowe. To dałoby większą swobodę ubezpieczonym dysponowania własnymi środkami oraz upraszczałoby i potaniałoby cały system.
 
Eksperci pracują nad poszczególnymi rozwiązaniami.
 
To Międzyresortowy Zespół ds. Nadzoru Ubezpieczeń Społecznych zadecyduje, czy emerytury małżeńskie i inne rozwiązania  zostaną włączone do rządowego projektu ustawy regulującej sprawy emerytur z II filaru.
 
dr Romuald Poliński
Podsekretarz Stanu
do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: