Informacja o bieżących działaniach Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej związanych z zakończeniem reformy emerytalnej
01-02-2008
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej informuje, że jednym z głównych zadań resortu pracy i polityki społecznej jest zakończenie w bieżącym roku rozpoczętej w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia reformy systemu ubezpieczenia społecznego. Zgodnie z planem prac rządu, wszystkie projekty ustaw, które kończą budowanie ram prawnych nowego systemu emerytalnego, mają być przedłożone do Parlamentu w pierwszym półroczu 2008 r. Obecnie prace resortu koncentrują się nad trzema zagadnieniami:
-
wypłatą nowych emerytur z kapitałowej części obowiązkowego ubezpieczenia emerytalnego,
-
wprowadzeniu nowych rozwiązań dotyczących świadczeń związanych z zatrudnieniem w szczególnych warunkach lub w szczególnych charakterze – emerytur pomostowych,
-
ujednoliceniem zasad obliczania rent i emerytur, czy szerzej mówiąc dopasowania do siebie tych świadczeń.
Dodatkowo prowadzone są działania związane z bieżącą obsługą prac rządu – przygotowywane są, szczególnie oczekiwane, rozwiązania służące wdrożeniu rozstrzygnięć Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego wcześniejszych emerytur dla mężczyzn (stosowny projekt oczekuje na akceptację Rady Ministrów), a także przygotowywane są negocjacje w Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych, związane z ustaleniem ostatecznej wysokości wskaźnika waloryzacji emerytur i rent.
Przygotowany w ubiegłym roku projekt ustawy dotyczący wypłat emerytur z oszczędności gromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych („o świadczeniach ze środków gromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych oraz o zakładach emerytalnych”) został skierowany do konsultacji z partnerami społecznymi i organami administracji. Zgłoszono prawie 700 uwag, często o fundamentalnym charakterze. Ponieważ przedstawiony projekt zakładał jawną dyskryminację kobiet, poprzez zróżnicowanie stawek emerytur w zależności od płci należy oczekiwać, że przedstawione rozwiązania nie są zgodne z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej. Wątpliwości Ministra Pracy i Polityki Społecznej nie budzi fakt, że emerytury z nowego systemu powinny być jednakowe dla kobiet i mężczyzn, co oznacza konieczność wypracowania nowych rozwiązań, które zostaną zaprezentowane do końca lutego.
Projekt dotyczący ujednolicenia sposobu określania wysokości rent i emerytur został skierowany do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, która jest zobligowana do ewaluacji załączonej do projektu oceny skutków społeczno-gospodarczych proponowanego rozwiązania. Po uzyskaniu pozytywnej opinii Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej skieruje projektu do konsultacji społecznych i międzyresortowych, czego należy oczekiwać w ciągu najbliższych dni.
Projekt ustawy o emeryturach pomostowych, mający zastąpić wprowadzone w roku 1983 rozwiązanie dotyczące wcześniejszych emerytur, zostanie przedstawiony partnerom społecznym w lutym i będzie przedmiotem uzgodnień w Komisji Trójstronnej. W ciągu ostatniego ćwierćwiecza nastąpiło niekwestionowane polepszenie warunków pracy, często na skutek zmian metod produkcji wynikających z awansu cywilizacyjnego Polski i postępu naukowo-technicznego. Nie może to pozostać bez wpływu na zakres rozwiązań pozwalających na wcześniejszą dezaktywizację. Jest to istotny obszar, który będzie przedmiotem konsultacji społecznych. W odróżnieniu od poprzednich sytuacji, tym razem rząd ma zamiar przedstawić partnerom społecznym całościowy pakiet rozwiązań obejmujących zarówno działania ukierunkowane na utrzymanie osób starszych na rynku pracy, jak i alternatywne możliwości rozwiązań w systemie emerytur pomostowych. Po zakończeniu negocjacji projekt ustawy zostanie przedstawiony Radzie Ministrów.