submenu
content

Informacja na temat składek emerytalnych wpłacanych do ZUS i OFE za okres lipiec 1999 – grudzień 2007 r.

02-04-2008
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej podjęło próbę oszacowania obecnej wartości składek emerytalnych (wpłacanych do ZUS i OFE za okres lipiec 1999 r. - grudzień 2007 r.) osób, które rozpoczęły pracę w lipcu 1999 r., zarabiają na poziomie średniego wynagrodzenia w gospodarce narodowej oraz przystąpiły do OFE, bądź podjęły decyzję o pozostaniu w zreformowanym pierwszym filarze.
 
Przypomnijmy, że składka, która trafia do OFE, to 7,3 % podstawy wynagrodzenia. Składki stanowią podstawę kapitału emerytalnego, który w przyszłości posłuży do wykupienia emerytury.
 
Kapitał emerytalny osoby, która jest członkiem funduszu, będzie nie tylko wynikał ze składek, jakie płaciła do OFE, ale również od tego, ile zarządzające funduszem Powszechne Towarzystwa Emerytalne dla niego zarobiły. Sprawdziliśmy, ile wynosił zarobek OFE inwestujących pieniądze od lipca’99 do grudnia’07. Przeciętnie rzecz biorąc, do końca lipca 2007 r. wartość kapitału emerytalnego przekroczyła o 61% wartość wpłaconych do systemu emerytalnego składek. Po tym czasie, w wyniku słabszej rentowności OFE różnica między kapitałem OFE a wartością wpłaconych składek z miesiąca na miesiąc malała i na koniec stycznia 2008 r. wynosiła już tylko 43,9%. W przypadku najlepiej zarabiającego funduszu, różnica pomiędzy wartością zgromadzonych oszczędności a wpłaconych składek spadła z 73% (stan w lipiec 2007 r.) do 48,2% (stan na koniec styczeń 2008 r.). Dla najgorzej zarabiającego funduszu wartość ta wyniosła w styczniu 2008 r. 37,3% (spadek z 54% w lipcu 2007 r.)
 
W analizie uwzględniono wyniki wszystkich obecnie istniejących funduszy. Różnice w wysokości zgromadzonego kapitału zależą nie tylko od tego, na ile dobrze fundusz zainwestował nasze pieniądze (czyli ile wyniosła stopa zwrotu), ale również od tego, jaką pobiera opłatę za swoje usługi. W tabeli poniżej zestawiliśmy, ile na kontach można było zebrać w poszczególnych OFE. Przypomnijmy, że w tym okresie suma wpłaconych składek przyjęta w analizie wyniosła 16 578 zł. Jak widać, najmniej zarobiła osoba, która powierzyła swoje oszczędności emerytalne funduszowi - Bankowy OFE, a najwięcej ta, która została członkiem OFE Polsat.
 
Chociaż nie wszystkie OFE zaczęły od razu tak wyraźnie zarabiać dla swoich członków, to obecnie oszczędności emerytalne na kontach w OFE są wyższe niż część kapitału emerytalnego w ZUS (zgromadzona ze składek w tej samej wysokości co odprowadzane do OFE). Jeżeli porównamy wartości tych kapitałów na koniec stycznia 2008 r., to kapitał z OFE (23 855 zł) będzie średnio wyższy o 4 037zł niż na koncie w ZUS (19 818 zł). Co na dzień dzisiejszy oznacza, że w każdym przypadku, niezależnie od wybranego OFE, osoba, która zdecydowała się zapisać do II filara, otrzyma wyższy kapitał emerytalny od tej, która postanowiła poprzestać na samym ZUS-ie, czyli wyłącznie oszczędzaniu w I filarze.
 
Zestawiliśmy także kwotę opłat, jaką do tej pory pobrały od członków towarzystwa emerytalne. PTE pobierają od członków OFE dwa rodzaje opłat – jedną od wysokości składki (opłata „na wejściu”), a drugą na koniec miesiąca w wysokości nie przekraczającej 0,05% zgromadzonego kapitału.
 

Wartość kapitału emerytalnego jako procent sumy wpłaconych składek (pobierz wykres w .pdf)

Oszacowany zaewidencjonowany kapitał emerytalny na kontach OFE, zysk netto oraz opłaty na koniec stycznia 2008 r. dla osób, które rozpoczęły pracę w lipcu 1999 r., zarabiają na poziomie średniego wynagrodzenia w gospodarce narodowej oraz przystąpiły do OFE (pobierz tabelę w .pdf)

Analiza. Rozliczenie składek emerytalnych wpłacanych do ZUS i OFE za okres lipiec 1999 r. – grudzień 2007 r. (pobierz dokument w .pdf)
do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: