Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Marek Bucior, podsekretarz stanu w MPiPS i Valentina Buliga, mołdawska minister pracy, zabezpieczenia społecznego i rodziny podpisali 9 września 2013 r. dwustronną umowę o zabezpieczeniu społecznym. Daje ona gwarancję, że zmiana miejsca zatrudnienia lub zamieszkania nie wpłynie negatywnie na sytuację obywatela w zakresie ubezpieczenia społecznego.
Co konkretnie reguluje umowa? Pozwala m.in. na sumowanie okresów ubezpieczenia przebytych w Polsce i w Mołdawii przy naliczaniu emerytur i rent i otrzymywanie takich świadczeń przy zamieszkiwaniu w którymś z państw. Likwiduje też obowiązek podwójnego opłacania składek ubezpieczeniowych za pracowników polskich delegowanych do pracy do Mołdawii. Takie podwójne oskładkowanie zwiększało koszty działalności polskich przedsiębiorstw w Mołdawii i hamowało przepływ pracowników.
Postanowienia umowy będą miały zastosowanie do pracowników i osób pracujących na własny rachunek, podlegających ubezpieczeniu społecznemu. Obejmą również członków ich rodzin i inne osoby uprawnione, pozostałe po śmierci żywiciela. Umowa będzie miała szczególne znaczenie dla tych osób w zakresie uzyskiwania prawa do świadczeń z tytułu niezdolności do pracy oraz starości.
Dodatkowo repatrianci, uprawnieni już do polskich świadczeń emerytalno-rentowych, uzyskają prawa do świadczeń mołdawskich za okresy ubezpieczenia przebyte w Mołdawii.
Umowa powinna przyczynić się do rozwoju współpracy gospodarczej. Od kilku lat utrzymuje się zainteresowanie mołdawskich firm i pracowników zatrudnieniem w Polsce. Rośnie także zainteresowanie polskich firm możliwością delegowania polskich pracowników do pracy w Mołdawii. W 2009 r. wydano w Polsce 601 zezwoleń na pracę dla obywateli Mołdawii, w 2010 r. - 675 zezwoleń, w 2011 r. - 1017 zezwoleń, w 2012 r. - 616 zezwoleń, a w I połowie 2013 r. - 269 zezwoleń.
Umowa, z uwagi na procedurę ratyfikacji, wejdzie w życie nie wcześniej niż w II kwartale 2014 r.