Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
W Senacie odbyła się debata na temat ustawy o zmianach w systemie emerytalnym. Znowelizowana ustawa przewiduje m.in. dobrowolność przekazywania nowych składek do OFE, obniżkę pobieranych przez nie opłat, dłuższe gwarancje dziedziczenia oraz zabezpieczenie środków w okresie przedemerytalnym.
Minister Władysław Kosiniak-Kamysz, zaznaczył, że zmiany w systemie emerytalnym są dokonywane na bieżąco. - Proces dochodzenia do tych rozwiązań trwał wiele miesięcy, ale w całej strategii, to jest praca wielu lat od momentu reformy w 1999 r. - powiedział minister. Przypomniał, że resorty: pracy i finansów, przedstawiły przegląd funkcjonowania systemu emerytalnego. Podkreślił prowadzenie konsultacji z różnymi środowiskami.
Senator Michał Seweryński powiedział, że naprawa systemu powinna być owocem namysłu polityków, prawników i specjalistów. - Musi uwzględniać to, że emerytura jest elementem systemu społecznego, gwarantującego środki ludziom na starość. Nie jest to instrument stymulujący gospodarkę – dodał.
- Jest wiele opinii i prawników, i konstytucjonalistów, i środowisk ekonomicznych, które uważają, że są to dobre rozwiązania, nie tylko potrzebne, ale też konieczne do wprowadzenia - powiedział minister Władysław Kosiniak-Kamysz. Minister powiedział, że pozostaną takie same zasady dziedziczenia w momencie przeniesienia środków z OFE na subkonto w ZUS. - Jeżeli ktoś część środków będzie miał na subkoncie, a część w OFE, to w jednym i drugim przypadku to dziedziczenie będzie utrzymane. Jeżeli już przejdziemy do momentu, kiedy wszystkie środki zostaną przeniesione z OFE do ZUS na specjalne subkonto, to one podlegają dziedziczeniu jeszcze przez trzy lata od momentu przejścia na emeryturę. I to jest propozycja rozszerzająca zawarta w omawianym projekcie ustawy - dodał.
Podczas debaty Mieczysław Augustyn (PO) powiedział, że omawiana jest dzisiaj ustawa ważna dla wszystkich Polaków, bardzo szeroko dyskutowana i budząca wiele kontrowersji. - Zadaniem ustawy jest to, aby w obliczu potężnego wyzwania, jakim są zmiany demograficzne, zapewnić większe bezpieczeństwo i optymalną wysokość emerytur, a jednocześnie wzmocnić stabilność finansów publicznych, co jest ostatecznie, jak wiemy, jedynym prawdziwym gwarantem rozwoju, a tym samym - wypłat emerytur w przyszłości - powiedział senator Augustyn.
- Rozwiązanie, które przyjął rząd jest bezpieczne dla budżetu państwa, gospodarki, ale przede wszystkim jest bezpieczne dla emerytów. Dla emerytów to bezpieczeństwo jest najważniejsze. Uważam, że wszystkie działania podjęte w celu wzmocnienia budżetu są rozwiązaniami właściwymi - powiedział senator Andrzej Owczarek.
- Można mówić, że krok, który proponuje rząd jest niewystarczający, że może trzeba było iść dalej, ale myślę, że rząd robi bardzo odważne posunięcie w dobrym kierunku, poprawiające finanse publiczne, jak i to, aby świadczenia emerytalne były bezpieczne. Jeżeli nie stać nas było przez tyle lat zrobienia nawet takiego kroku, to bardzo proszę doceńmy ten, który jest proponowany. Zróbmy go razem - powiedział Mieczysław Augustyn.