Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Konferencja pn. „Czy Polaków stać na dodatkowe ubezpieczenie emerytalne?” odbyła się 21 maja 2015 r. w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” im. Andrzeja Bączkowskiego. Została przygotowana we współpracy z Forum Związków Zawodowych. Wziął w niej udział minister Władysław Kosiniak-Kamysz.
Konferencja stanowiła platformę do rozmowy nie tylko na temat dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnych, ale również całego systemu ubezpieczeń społecznych w Polsce, którego problemy stanowią wyzwanie dla obecnego i przyszłych pokoleń.
- System emerytalny, nie tylko w zakresie wieku emerytalnego czy w zakresie funkcjonowania I i II filaru, ale też dobrowolnych ubezpieczeń zmienia się w ostatnich latach dość dynamicznie – powiedział minister Kosiniak-Kamysz. Przypomniał, ze wprowadzona w 2012 r. ustawa o indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego po dwóch latach była nowelizowana, gdyż wymagała tego konieczność reakcji na możliwości oszczędzania i dobrowolnego odkładania na emeryturę przez Polaków.
- Zmiany te, według Komisji Nadzoru Finansowego, przyczyniły się do wzrostu zainteresowania dodatkowym odkładaniem na emeryturę – po ponad roku funkcjonowania nowych przepisów przyrost liczby osób był najwyższy na IKZE, dużo wyższy niż w IKE i zwiększyła się też liczba wpłat. To wszystko pokazuje, że zmiany poszły w dobrym kierunku – ocenił minister.
- Trzeba też obserwować jak te produkty sprawdzają się na rynku - czy oferta jest dość atrakcyjna i zachęca do skorzystania z niej oraz czy ma jak najprostsze zasady, tak by przemawiała do każdego – do tych którzy mają zarobki poniżej poziomu średniego, na poziomie średnim czy też na poziomie wyższym. To nie może być oferta skierowana tylko do tych, którzy mają najwyższe zarobki – dodał minister Kosiniak-Kamysz.
Tadeusz Chwałka, Przewodniczący Forum Związków Zawodowych, zapewnił, że Forum Związków Zawodowych, jako organizacja zrzeszająca kilkaset tysięcy osób, uczestniczy we wszystkich debatach związanych z emeryturami.
DoktorJoanna Ruteckaz SGH w prezentacji „Dodatkowy system emerytalny w Polsce - diagnoza i rekomendacje zmian” przedstawiła dane z raportu, przygotowanego na prośbę Ireny Wóycickiej, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP.
W panelu dyskusyjnym głos zabrali m.in.: Piotr Kamiński, Wiceprezydent Pracodawców RP; Katarzyna Tuszyńska z OPZZ; Michał Kuszyk, Wiceprezes Pracodawców Polska Miedź; Krzysztof Małecki z FZZ; Lucyna Dargiewicz przewodnicząca OZZPiP; Piotr Łysoń, dyrektor Departamentu Badań Społecznych i Warunków Życia GUS.