Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
W Przeglądzie emerytalnym nie został poruszony temat podlegania ubezpieczeniom społecznym pracujących emerytów. Dokument nie przewiduje też zmian w tym zakresie. Obecnie pracujący emeryt, podlegający ubezpieczeniom społecznym może przeliczyć wysokość emerytury i uwzględnić w niej nowy staż pracy.
Kwestia emerytur pomostowych, w tym wysokość składki na Fundusz Emerytur Pomostowych omówiona została w rozdziale IV.5. Przeglądu emerytalnego. W Przeglądzie podkreślono, że ewentualne rozszerzenie kręgu podmiotowego uprawnionych do emerytury pomostowej albo zmiana warunków nabycia prawa do emerytury pomostowej możliwe jest po uzyskaniu zgody przez partnerów społecznych w ramach Rady Dialogu Społecznego na wzrost opłacanej składki na Fundusz Emerytur Pomostowych. Szczególnie, że jak wynika w zamieszczonego pod tekstem wykresu (str. 62 Przeglądu), gdyby przyjąć założenie zbilansowania się wpływów ze składek i wydatkami na emerytury pomostowe – bez rozszerzenia kręgu osób uprawnionych – szacunkowa składka na Fundusz Emerytur Pomostowych powinna oscylować ok. 7%.
Ponieważ nie proponuje się zmian w emeryturach pomostowych, również nie ma mowy o zmianie stopy procentowej składki.
Ewentualna propozycja dotycząca zniesienia możliwości przejścia na rentę z ogólnego stanu zdrowia po osiągnięciu wieku emerytalnego wynika z istoty ryzyka ubezpieczeniowego. Nie dotyczy to zbiegu prawa i wypłaty renty z ubezpieczenia wypadkowego i emerytury. Zagadnienie to nie zostało nawet wspomniane w Przeglądzie jako nie budzący jakichkolwiek wątpliwości.