Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
- "Polski rząd daje Polakom prawo wyboru. Jeżeli ktoś będzie chciał pracować dłużej, będzie mógł to robić. Przywracając wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn, przywracamy naszym rodakom godny wybór" - powiedziała premier Beata Szydło podczas konferencji z okazji wejścia w życie przepisów przywracających wiek emerytalny. W wydarzeniu udział wzięła Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.
Szefowa rządu podkreśliła, że zgodnie z reformą, któa weszła w życie 1 października, każdy, w zależności od swojej sytuacji rodzinnej czy materialnej, będzie mógł w zgodzie z przyjętymi rozwiązaniami decydować o długości swojej pracy. Zaznaczyła, że emerytura jest prawem, a nie obowiązkiem.
- "Polacy podejmą suwerenną decyzję, czy chcą pracować dłużej, czy też wolą przejść na emeryturę wcześniej, by na przykład zajmować się wnukami czy też oddawać się swoim pasjom w jesieni życia, czy decydować się na różne inne aktywności. To jest wybór Polaków" - mówiła premier.
Premier @BeataSzydlo w #KPRM: weszła w życie ustawa przywracająca wiek emerytalny, przywracająca godny wybór pic.twitter.com/No8vvTiJrk
— Ministerstwo Rodziny (@MRPiPS_GOV_PL) 2 października 2017
Zaakcentowała, że przywrócenie wieku emerytalnego jest reformą gruntownie przemyślaną i skonsultowaną z Polakami, zgodną ze społecznymi oczekiwaniami oraz bezpieczną dla budżetu państwa.
Tym samym rząd Prawa i Sprawiedliwości wywiązuje się z danej obietnicy. Dowodzimy po raz kolejny, że dotrzymujemy słowa, nie rzucamy słów na wiatr. Działamy zgodnie z planem
– powiedziała premier Szydło.
1 października w życie weszły przepisy, które przywracają wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jest to powrót do stanu sprzed reformy z 2012 r., która wprowadziła stopniowe podwyższanie wieku emerytalnego do 67 lat bez względu na płeć.