Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
W dniu 29 marca 2018 r. Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło uwagi na temat projektu ustawy o pracowniczych planach kapitałowych. Jest to opinia pozytywna co podkreślono na samym wstępie stwierdzając, że instytucje dobrowolnego oszczędzania na starość (PPE, IKE i IKZE) rozwijają się w Polsce w zbyt wolnym tempie. Nie powinna budzić wątpliwości potrzeba zwiększenia liczby osób korzystających ze zbiorowych lub indywidualnych form oszczędzania na emeryturę oraz dążenie do podwyższenia dochodu rozporządzalnego po zakończeniu aktywności zawodowej, szczególnie osób nisko uposażonych. Zwłaszcza, że obecny profil oszczędzających (najczęściej osoby stosunkowo zamożne) nie rozwiązuje problemu niskich świadczeń emerytalnych dla dużej grupy uczestników obowiązkowego systemu emerytalnego.
Projekt ustawy o pracowniczych planach kapitałowych opiera się na założeniach realizujących ten cel (powszechność systemu, nie stosowane do tej pory zachęty ekonomiczne). Szczegółowe uwagi zgłoszone w stanowisku resortu rodziny, pracy i polityki społecznej w toku konsultacji międzyresortowych mają charakter techniczny. Zostały one podyktowane troską o to, aby ostateczny kształt projektu umożliwiał sprawne i niezakłócone uruchomienie pracowniczych planów kapitałowych z dniem 1 stycznia 2019 r.
Pojawiające się w mediach doniesienia przypisujące resortowi rodziny, pracy i polityki społecznej krytyczne stanowisko wobec projektu ustawy o pracowniczych planach kapitałowych są całkowicie nieuprawnione.