submenu
content

Minister Rafalska: e-zwolnienia wejdą później

20-04-2018

Proponujemy przesunięcie terminu wejścia w życie e-zwolnień na 1 grudnia 2018 roku - powiedziała minister Elżbieta Rafalska. Szefowa resortu rodziny pracy i polityki społecznej dodała, że są regiony, w których procent wystawianych zwolnień jest wciąż niewielki.

 

Minister Elżbieta Rafalska zapowiedziała przesunięcie wejścia w życie przepisów, dotyczących e-zwolnień, które miały stać się od 1 lipca jedyną formą wystawiania zaświadczeń lekarskich o niezdolności do pracy.

 

- „Zdecydowaliśmy o przesunięciu terminu obligatoryjnego wejścia w życie e-zwolnienia na grudzień 2018 roku”.

 

Szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej poinformowała, że przesunięcie terminu wprowadzenia rozwiązania znajdzie się w projekcie ustawy o identyfikacji cyfrowej, który prowadzi ministerstwo cyfryzacji. Dodała, że zwróci się do posłów PiS, aby przygotowali projekt nowelizacji ustawy, która również przesunie termin wejścia w życie e-zwolnień.

 

Minister Elżbieta Rafalska zaznaczyła, że lekarze wystawiają coraz więcej e-zwolnień, ale wciąż są regiony, w których procent takich zwolnień jest niewielki.

 

Przesunięcie terminu wejścia w życie przepisów dotyczących e-zwolnień to nie jedyna propozycja.

 

- "Proponuję również rozwiązanie, które było zgłaszane przez liczne środowiska lekarskie. Dotyczy to asystenta medycznego, a więc osoby, która mogłaby stanowić istotne wsparcie, pomoc przy wystawianiu elektronicznych zwolnień" - powiedziała minister Elżbieta Rafalska.

 

Szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej podkreśliła, że chodzi tu o odciążenie lekarzy.

 

- „E-zwolnienia” to rozwiązanie przyjazne pacjentom. Po analizie przygotowaliśmy rozwiązania, które mają być pomocne lekarzom, aby nie było to dla nich dodatkowym obciążeniem” – powiedziała minister Elżbieta Rafalska, dodając, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest dobrze przygotowany do wdrożenia e-zwolnienia.

 

Od stycznia do 18 kwietnia br. zostało wystawionych 3,02 mln zaświadczeń lekarskich w formie e-ZLA, 171,9 tys. zaświadczeń lekarskich w aplikacjach gabinetowych, a 53,6 mln w formie papierowej. Uprawnionych do wystawiania zaświadczeń lekarskich o niezdolności do pracy jest 145,7 tys. lekarzy i lekarzy felczerów. 78,7 tys. lekarzy i lekarzy felczerów posiada profil informacyjny na portalu Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), na której zwolnienia e-ZLA (e-zwolnienia) wystawia 25,5 tys. lekarzy.

 

Zdjęcia z wydarzenia. 

Minister Rafalska: e-zwolnienia wejdą później Minister Rafalska: e-zwolnienia...
do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: