Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Niemal 2 miliony wniosków złożonych online w ramach rządowych programach 500+ oraz „Dobry start” pokazuje, że resort rodziny przyczynia się do budowy polski cyfrowej z aktywnym udziałem w tej cyfryzacji polskich rodzin.
Minister Elżbieta Rafalska wzięła dziś udział w kolejnej regionalnej konferencji podsumowującej politykę społeczną w województwie zachodniopomorskim.
W @zuw_szczecin trwa konferencja podsumowująca politykę społeczną w województwie zachodniopomorskim. W konferencji udział bierze minister @E_Rafalska. #rodzina, #praca, #seniorzy pic.twitter.com/eZ2ZFgqmTf
— Ministerstwo Rodziny (@MRPiPS_GOV_PL) 5 października 2018
Cyfryzacja rodzin
- Warto zwrócić na to uwagę i to docenić, że Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sposób świadomy przyczynia się do budowy Polski cyfrowej i to Polski tworzonej razem z rodzinami – powiedziała Elżbieta Rafalska – Od samego początku przy aktywowaniu naszych programów stawialiśmy na używanie narzędzi cyfrowych – podkreśliła.
Do cyfryzacji polskich rodzin przyczynił się najpierw program Rodzina 500+; już na jego starcie, w 2016 r., można było składać wnioski online. W przodującym w tym zakresie woj. zachodniopomorskim rodziny złożyły aż 37 proc. wniosków o 500+ drogą online, więcej niż średnia krajowa. Ogółem rodziny złożyły 750 tys. takich wniosków, nie tylko przez portal Ministerstwa Rodziny „Empatię”, ale także przez PUE ZUS oraz wykorzystując bankowość elektroniczną.
Min. @E_Rafalska w @zuw_szczecin: już na starcie #Rodzina500plus postawiliśmy na wnioski online. W nowym okresie już 35% wniosków złożono online. W woj. zachodniopomorskim rodziny szczególnie je polubiły – wynik ponad średnią krajową – 37% wniosków 500+ złożono online. #cyfyzacja pic.twitter.com/elb5wjaJc3
— Ministerstwo Rodziny (@MRPiPS_GOV_PL) 5 października 2018
Spośród wszystkich elektronicznych wniosków 500+ złożonych już w kolejnym okresie rozliczeniowym aż 92,6 proc. trafiło poprzez banki, natomiast wniosków online o wsparcie z programu „Dobry Start” było 89,7 procent. W sumie rodziny złożyły drogą elektroniczna, przez swoje banki ok. 2 miliony wniosków.
Nowe żłobki, kluby dziecięce oraz pomoc seniorom
Na przykładzie województwa zachodniopomorskiego widać też efekty programu „Maluch+” Aż 5,9 tys. dzieci do lat 3 znalazło miejsce w 181 placówkach i już w 34 proc. gmin funkcjonują żłobki lub kluby dziecięce. Wskaźnik użłobkowienia wzrósł od 2015 r. o prawie 38 proc. i na koniec roku wyniesie 20 proc., więcej niż średnia dla Polski.
Rząd nie zapomniał także o seniorach, co pokazują liczby: aż 41 gmin w woj. zachodniopomorskim, najwięcej spośród wszystkich województw, przystąpiło do programu „Opieka 75+”. W jego ramach gminy do 60 tys. mieszkańców mogą skorzystać z 50 proc. dofinansowania na świadczenie usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych. Aż 26 tys. seniorów z regionu zachodniopomorskiego uczestniczyło w latach 2016-2018 w 72 projektach ASOS, czyli w Rządowym Programie na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych. W ciągu ostatnich trzech lat przeznaczono na ten cel 120 mln zł, z czego ponad 9 mln zł na projekty aktywizacji seniorów z woj. zachodniopomorskiego.