submenu
content

W Szczecinie o polityce społecznej

05-10-2018

Niemal 2 miliony wniosków złożonych online w ramach rządowych programach 500+ oraz „Dobry start” pokazuje, że resort rodziny przyczynia się do budowy polski cyfrowej z aktywnym udziałem w tej cyfryzacji polskich rodzin.

 

Minister Elżbieta Rafalska wzięła dziś udział w kolejnej regionalnej konferencji podsumowującej politykę społeczną w województwie zachodniopomorskim.

 

Cyfryzacja rodzin

 

- Warto zwrócić na to uwagę i to docenić, że Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sposób świadomy przyczynia się do budowy Polski cyfrowej i to Polski tworzonej razem z rodzinami – powiedziała Elżbieta Rafalska – Od samego początku przy aktywowaniu naszych programów stawialiśmy na używanie narzędzi cyfrowych – podkreśliła.

 

Do cyfryzacji polskich rodzin przyczynił się najpierw  program Rodzina 500+;  już na jego starcie, w 2016 r., można było składać wnioski online. W przodującym w tym zakresie woj. zachodniopomorskim rodziny złożyły aż 37 proc. wniosków o 500+ drogą online, więcej niż średnia krajowa. Ogółem rodziny złożyły 750 tys. takich wniosków, nie tylko przez portal Ministerstwa Rodziny „Empatię”, ale także przez PUE ZUS oraz wykorzystując bankowość elektroniczną.   

 

Spośród wszystkich elektronicznych wniosków 500+ złożonych już w kolejnym okresie rozliczeniowym aż  92,6  proc. trafiło poprzez banki, natomiast wniosków online o wsparcie z programu „Dobry Start” było 89,7 procent.  W sumie rodziny złożyły drogą elektroniczna, przez swoje banki ok. 2 miliony wniosków.

 

Nowe żłobki, kluby dziecięce oraz pomoc seniorom

               

Na przykładzie województwa zachodniopomorskiego widać też efekty programu „Maluch+” Aż 5,9 tys. dzieci do lat 3 znalazło miejsce w 181 placówkach i już w 34 proc. gmin funkcjonują żłobki lub kluby dziecięce. Wskaźnik użłobkowienia wzrósł od 2015 r. o prawie 38 proc.  i na koniec roku wyniesie 20 proc., więcej niż średnia dla Polski.

 

Rząd nie zapomniał także o seniorach, co pokazują liczby: aż 41 gmin w woj. zachodniopomorskim, najwięcej spośród wszystkich województw, przystąpiło do programu „Opieka 75+”. W jego ramach gminy do 60 tys. mieszkańców mogą skorzystać z 50 proc. dofinansowania na świadczenie usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych. Aż 26 tys. seniorów z regionu zachodniopomorskiego uczestniczyło w latach 2016-2018 w 72 projektach ASOS, czyli w Rządowym Programie na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych. W ciągu ostatnich trzech lat przeznaczono na ten cel 120 mln zł, z czego ponad 9 mln zł na projekty aktywizacji seniorów z woj. zachodniopomorskiego.

 

Zdjęcia z wydarzenia

Podsumowanie polityki społecznej w województwie zachodniopomorskim

W Szczecinie o polityce społecznej W Szczecinie o polityce społecznej
do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: