submenu
content

Startuje Poakcesyjny Program Wspierania Obszarów Wiejskich

29-06-2006

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej rozpoczęło realizację Poakcesyjnego Programu Wsparcia Obszarów Wiejskich od seminarium zorganizowanego wspólnie z Biurem Banku Światowego w Warszawie 28/29 czerwca w Zegrzu.
 
W trakcie seminarium zostały przekazane informacje m.in. o podziale środków finansowych na województwa. Uczestnicy przedyskutowali także mechanizmy przeciwdziałania problemowi wykluczenia społecznego na obszarach wiejskich w Polsce.
 
 - Program ten jest szczególnie ważny, gdyż pomoc skupiona jest na tych obszarach, gdzie wydaje się szczególnie potrzebna. Przez sposób wyboru gmin oraz przypisanie kwot wsparcia na gminy unikamy sytuacji, w której środki trafią do najbardziej aktywnych – a więc tych, którzy i tak są z reguły najlepsi. Chcemy osiągnąć także to, że te gminy, które dotychczas nie miały szansy na dostęp do środków z funduszy strukturalnych, wypracują u siebie możliwości i umiejętności sięgania do tych środków w kolejnych latach – powiedziała otwierając seminarium Minister Pracy i Polityki Społecznej Anna Kalata.
 
Umowa pomiędzy Bankiem Światowym a polskim rządem w sprawie pożyczki na finansowanie Poakcesyjnego Programu Wspierania Obszarów Wiejskich została podpisana 7 kwietnia br. Program ma trwać cztery lata i został zaplanowany w taki sposób, by co piąta gmina w Polsce otrzymała skuteczne narzędzia pomocne w trwałym rozwiązywaniu problemów społecznych.
 
Poakcesyjny Program Wspierania Obszarów Wiejskich składa się z trzech części – Programu Integracji Społecznej, reformy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz kampanii informacyjno-promocyjnej na temat problemów integracji społecznej.
 
W ramach Programu Integracji Społecznej  ok. 40 mln euro ma trafić do 500 gmin w całej Polsce. Wybrano te gminy, które są w najgorszej sytuacji z uwagi na mnogość problemów społecznych. Wzięto przy tym pod uwagę kilkanaście wskaźników takich jak m. in. niski dochód na mieszkańca, peryferyjność położenia, liczba klientów pomocy społecznej, struktura demograficzna, niekorzystna struktura gospodarcza i mała aktywność społeczna.
 
Wysokość finansowania realizacji projektów mających przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu będzie zależeć m.in. od skali problemów i liczby korzystających z pomocy społecznej. Średnio będzie to ok.  20 tys. EURO rocznie przez cały czas trwania Programu.
 
Zanim jednak gmina otrzyma środki z Programu, musi opracować własną strategię rozwiązywania problemów społecznych i na jej podstawie zaplanować konkretny projekt usług społecznych, na który otrzyma dofinansowanie.
 
Regionalne Ośrodki Polityki Społecznej będą nie tylko akceptować projekty, ale również pomagać w ich opracowywaniu. W ten sposób zostanie przygotowanych szereg działań, które w trwały i skuteczny sposób zmienią sytuację rozmaitych grup wykluczonych – osób starszych, dzieci i młodzieży, ubogich rodzin z dziećmi, bezrobotnych, niepełnosprawnych. Przewidywana jest ścisła współpraca z organizacjami pozarządowymi i zlecanie im wykonanie poszczególnych zadań.
 
Część Programu skierowania do KRUS ma umożliwić nowocześniejsze i sprawniejsze zarządzanie ubezpieczeniami społecznymi rolników, prognozowanie dochodów rodzin rolniczych, bardziej dostosowaną do rosnących wymagań klientów obsługę itp. Ważnym elementem tej reformy jest informatyzacja KRUS m.in. zakup sprzętu komputerowego i zintegrowanie programów obsługi danych (dziś KRUS pracuje na sześciu niekompatybilnych ze sobą systemach informatycznych i zarządza 540 bazami danych, między którymi nie sposób przekazywać informacji), co umożliwi szybsze i skuteczniejsze opracowywanie danych. Wdrożone zostaną również standardy automatyzacji, powstanie system archiwizowania danych itp.
 
Obydwa te elementy Programu uzupełnia tzw. Komponent Świadomości Społecznej (kampania informacyjno-promocyjna), który wspomóc ma przygotowywanie lokalnych strategii integracji, sfinansować szkolenia, upowszechniać dobre praktyki i wspierać dialog partnerów społecznych.
 
 
Wystąpienie Minister Anny Kalaty (- > pobierz plik w .pdf)
do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: