submenu
content

Nieformalna Rada ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej i Zdrowia

10-07-2006

Wyzwania związane z globalizacją oraz zmianami demograficznymi były głównymi tematami Nieformalnej Rady ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej i Zdrowia, która odbyła się w Helsinkach 6-8 lipca 2006 r. W spotkaniu wzięło udział 41 ministrów krajów UE, Norwegii - sprawującej przewodnictwo w EFTA - oraz państw kandydujących do UE. Stronę polską reprezentowali Minister Pracy i Polityki Społecznej Anna Kalata oraz Minister Zdrowia Zbigniew Religa.

Dyskutowano podczas trzech warsztatów: polityka społeczna w kontekście wydłużania życia zawodowego; produktywność, a jakość pracy; promocja zdrowia w miejscu pracy.

Minister Anna Kalata, uczestnicząc w warsztacie dotyczącym wydłużania życia zawodowego, podkreśliła, iż praca, zdrowie i polityka społeczna to trzy sektory, w ramach których współpraca jest niezbędna dla sprostania wyzwaniom związanym ze zmianami demograficznymi. Działania w ramach tych sektorów mogą zostać zintensyfikowane poprzez opracowanie wspólnej, całościowej polityki społecznej. Dlatego też Rząd Polski wraz z parterami społecznymi rozpoczął prace nad umową społeczną o nazwie „Gospodarka, Rodzina, Praca, Dialog”, która ma przyczynić się do stworzenia optymalnych warunków społeczno-gospodarczych dla osiągania wzrostu gospodarczego i usprawnić współpracę w działach praca, zdrowie i zabezpieczenie społeczne. Rząd Polski szuka bowiem takiego kompromisu, który promując rozwój społeczny i gospodarczy, odpowiadałby wszystkim grupom społecznym i jednocześnie zapewniał stabilność sytemu zabezpieczenia społecznego.

Uczestniczący w warsztacie ministrowie zgodzili się co do konieczności wydłużania okresu aktywności zawodowej, podkreślając jednocześnie, iż zmiany demograficzne, polegające na wydłużeniu przeciętnej długości życia są ogromnym osiągnięciem Europejskiego Modelu Społecznego. Podkreślili również konieczność prowadzenia spójnej polityki zatrudnienia, społecznej i zdrowotnej. Za szczególnie istotną uznali odpowiednią politykę prorodzinną oraz jej zasadniczą część – czyli promocję równych szans kobiet i mężczyzn. Zaznaczono, iż jak wynika z doświadczeń krajów członkowskich UE, wysoka stopa zatrudnienia kobiet nie stoi w sprzeczności z wysokim poziomem urodzeń, jeśli w danym kraju jest rozwinięta sieć opieki nad dziećmi.

W ramach warsztatu na temat poprawy jakości życia zawodowego w kontekście wzrostu produktywności Minister Kazimierz Kuberski podkreślił wagę społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw oraz kapitalną dla generowania miejsc pracy o wysokiej jakości rolę stałego podnoszenia przez pracowników kwalifikacji zawodowych. Zaznaczył również, że inwestycje w kapitał ludzki w Polsce będą stale rosnąć, w związku z realizowanymi obecnie programami operacyjnymi, zwłaszcza programem „Rozwój Zasobów Ludzkich” oraz zapowiadanym na lata 2007 – 2013 Programem Operacyjnym – Kapitał Ludzki.

Ministrowie stwierdzili, że zwiększanie produktywności nie jest wyłączną domeną biznesu i że ogromną rolę w tym kontekście ma do odegrania państwo oraz instytucje rynku pracy. Zgodzili się również, że zwiększanie produktywności musi się odbywać w społecznie akceptowalny sposób, to jest przyczyniając się do budowy ogólnego dobrobytu. Uznali, iż konieczne jest znalezienie odpowiedniej równowagi pomiędzy elastycznością rynku pracy i bezpieczeństwem zatrudnienia. W tym kontekście potrzebne jest wprowadzenie takich rozwiązań rynku pracy i systemów zabezpieczenia społecznego, które ułatwiają nie tylko zachowanie dotychczasowego zatrudnienia, ale i przechodzenie z jednej pracy do drugiej.

Przy okazji nieformalnej Rady ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej i Zdrowia odbyło się spotkanie Minister Pracy i Polityki Społecznej Anny Kalaty, z Ministrem Zatrudnienia, Pracy i Aktywizacji Zawodowej Osób Młodych Francji G. Larcherem. Tematem rozmowy była polsko-francuska współpraca w dziedzinie zwalczania nielegalnego zatrudnienia. Strona polska poinformowała, że dotychczasowa współpraca dwustronna w tym zakresie właściwych instytucji obu państw jest oceniana dobrze. W zależności od jej dalszego rozwoju będzie można rozważyć zawarcie porozumienia bilateralnego. Kwestiami szczegółowymi ma zająć się grupa robocza składająca się z ekspertów obu państw. Ponadto strona polska zwróciła się o zajęcie przez stronę francuską stanowiska w sprawie dostępu polskich stażystów zawodowych do francuskiego rynku pracy, zatrudnionych we Francji na podstawie umowy bilateralnej z 1990 r., w kontekście rozwiązań Traktatu Akcesyjnego.

Kazimierz Kuberski, Podsekretarz Stanu w MPiPS odbył rozmowę z Jamesem Plaskittem, Podsekretarzem Stanu w Brytyjskim Ministerstwie Pracy i Emerytur w sprawie możliwych problemów z wdrożeniem dyrektywy Nr 2004/40/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r dotyczącej pól elektromagnetycznych w środowisku pracy. Przepisy dyrektywy powinny zostać wdrożone przez Państwa Członkowskie do kwietnia 2008 r. Rozmowa koncentrowała się wokół kwestii nowych - z reguły wyższych - parametrów technicznych, jakim będą musiały odpowiadać wykorzystywane w miejscu pracy urządzenia emitujące pola elektromagnetyczne. Ministrowie omawiali ich możliwy wpływ na sferę bezpieczeństwa i zdrowia pracowników oraz na sferę sprawnego świadczenia usług medycznych przy użyciu tego typu urządzeń (np. tomografów komputerowych). Poruszono również problem kosztów prowadzenia przez przedsiębiorstwa wykorzystujące tego typu urządzenia monitoringu stopnia narażenia pracowników je obsługujących na pole elektromagnetyczne.

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: