submenu
content

Briefing na temat zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn oraz emerytur pomostowych

17-07-2006
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej nie przygotowuje obecnie projektu zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn – powiedziała podczas briefingu, który odbył się 17 lipca 2007 r. Minister Anna Kalata. – Informacje, o spodziewanych różnicach w wysokości emerytur są częścią kampanii informacyjnej, związanej z nowym systemem emerytalnym. Mająca obecnie 52 lata kobieta, przechodząc na emeryturę w wieku lat 60, może liczyć na 58 proc. swoich ostatnich zarobków. Pracując o 5 lat dłużej jej emerytura może sięgać 86 proc. zarobków - podała przykład pochodzący z przewidywań departamentu Analiz i Prognoz Ekonomicznych Minister Kalata.
 
W obowiązującym obecnie systemie emerytalnym mężczyzna i kobieta, którzy mają na swoim koncie emerytalnym zgromadzoną identyczną kwotę,  takie samo świadczenie będą mieli tylko wówczas, jeśli przejdą na emeryturę w tym samym wieku. Wyrównywanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn jest też jednym z celów, określonych przez Unię Europejską w ramach otwartej metody koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. 
 
Minister Kalata przypomniała, że 22 kraje europejskie już zrównały wiek emerytalny kobiet i mężczyzn, bądź planują to zrobić w najbliższym czasie. Eksperci od ubezpieczeń społecznych twierdzą, że utrzymanie zróżnicowania wieku emerytalnego jest zdecydowanie niekorzystne dla kobiet i negatywnie wpłynie na wysokość ich emerytur. Jednak - jak dotychczas - pomysły zmiany tego stanu rzeczy nie znajdują powszechnej akceptacji i spotykają się z krytyczną opinią dużej części społeczeństwa. W tej sytuacji nie ma mowy o wyrównywaniu wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn w najbliższym czasie. Jakakolwiek taka zmiana musiałaby przejść proces konsultacji społecznych i uzyskać zgodę zainteresowanych.
 
Równocześnie część kobiet nie godzi się z tym, że otrzymają mniej pieniędzy, niż mężczyźni. Dlatego w sytuacji optymalnej każdy sam powinien decydować, kiedy wycofuje się z aktywności zawodowej, mogąc jasno obliczyć koszty takiej decyzji.
 
- Ustawa o emeryturach pomostowych jest na razie w fazie założeń – powiedziała również podczas briefingu Minister Anna Kalata – jednak niezależnie od ostatecznych decyzji wiadomo, że emerytura pomostowa nie będzie niższa, niż 90 proc. minimalnej emerytury, określonej w ustawie o emeryturach i rentach z FUS.
 
Projektowana ustawa o emeryturach pomostowych jest realizacją zapowiedzi uczynionej w ustawie o emeryturach i rentach z FUS w momencie wprowadzenia reformy systemu ubezpieczeń społecznych. Projekt ustawy powstanie w październiku 2006 roku. Na przełomie grudnia i stycznia zostanie przedstawiony Radzie Ministrów. Ustawa powinna wejść w życie 1 stycznia 2008 roku. Obecnie projekt ustawy jest dopiero w fazie założeń. Jednak nigdzie nie ma w nim mowy o obniżeniu wysokości emerytur pomostowych o 30 procent. Ustawa będzie przedmiotem szerokich konsultacji, zarówno z partnerami w Trójstronnej Komisji, jak i dyskusji społecznej. Jej rozwiązania będą też elementem umowy społecznej „Gospodarka-Praca-Rodzina-Dialog”. Dopiero po osiągnięciu porozumienia będzie można mówić o konkretnych rozwiązaniach.
 
Równocześnie warto przypomnieć, że celem projektowanej ustawy jest wprowadzenie świadczenia, które zrekompensuje likwidację wcześniejszego przechodzenia na emeryturę przez osoby zatrudnione w warunkach szczególnych. Tak więc z emerytury pomostowej nie skorzysta żadna grupa zawodowa, która dotychczas nie miała obniżonego wieku emerytalnego. Szczegółowe warunki do nabywania emerytur pomostowych określi dopiero powstająca ustawa. Będzie ona m.in. przedmiotem dyskusji w Komisji Trójstronnej.
do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: