Sejmowa debata na temat rynku pracy
23-08-2006
Pierwsze czytanie poselskiego projektu rezolucji zobowiązującej Radę Ministrów do podjęcia pilnych działań zmierzających do poprawy sytuacji na polskim rynku pracy odbyło się w Sejmie 23 sierpnia 2006 r. Informację na temat rynku pracy przedstawiła Minister Pracy i Polityki Społecznej Anna Kalata.
Sytuacja na rynku pracy ulega stałej poprawie. Stopa bezrobocia rejestrowanego obniżyła się do poziomu nienotowanego od lat, wynosząc 15,7%. W maju br. zatrudnienie znalazło 114 tys. osób więcej, niż w poprzednim miesiącu, w czerwcu 95 tys. osób., a w lipcu - w miesiącu, w którym notowany był zwykle wzrost bezrobocia - podjęło pracę ponad 42 tys. osób więcej w stosunku do poprzedniego miesiąca. Od początku roku bezrobocie spadło o 13%. Można się spodziewać, że stopa bezrobocia na koniec 2006 r. będzie nieznacznie przekraczać 15%.
– Przewidziana na 2006 r. kwota 2,1 mld zł na finansowanie programów na rzecz przeciwdziałania bezrobociu jest najwyższa w dotychczasowym okresie funkcjonowania Funduszu Pracy. Dzięki tym środkom różnymi formami aktywizacji
zawodowej objętych zostanie w bieżącym roku około 800 tys. bezrobotnych, czyli o ponad 25% więcej niż w 2005 r. Nie oznacza to jednak, że środki Funduszu Pracy na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu będą w pełni zaspokajać istniejące potrzeby. Celem działania ministra pracy będzie systematyczne z roku na rok podnoszenie efektywności wykorzystania tych środków – powiedziała min. Anna Kalata.
Zdaniem min. Kalaty nieprawdą jest, że bezrobocie w Polsce spada tylko z powodu migracji. Równocześnie, mimo wyjazdów zarobkowych Polaków, do MPiPS dochodzą sygnały od pracodawców różnych sektorów gospodarki o trudnościach ze znalezieniem pracowników. W ewidencji bezrobotnych figuruje wiele osób o kwalifikacjach uznawanych za poszukiwane, np: ponad 61 tys. murarzy, 28 tys. malarzy, 4,5 tys. informatyków i prawie 8 tys. pielęgniarek.
Obecnie najważniejsza jest jakość zasobów ludzkich. To ona decyduje o konkurencyjności każdej gospodarki, o poziomie zatrudnienia i o strukturach lokalnego bezrobocia. Rząd zaplanował szereg konkretnych zadań w tej dziedzinie, przewidzianych do realizacji jeszcze w 2006 r. i będzie je poszerzał w przyszłości. Minister pracy i polityki społecznej wspiera systemowe dostosowywanie kształcenia do potrzeb rynku pracy głównie poprzez: promowanie nowoczesnych form szkolenia zawodowego, diagnozowanie zapotrzebowania na kwalifikacje na rynku pracy, tworzenie, doskonalenie i upowszechnianie krajowych standardów kwalifikacji zawodowych, opartych na zidentyfikowanych wymaganiach, pracodawców, stymulowanie działań instytucji szkoleniowych na rzecz podnoszenia jakości swej oferty edukacyjnej.
Polski rynek pracy charakteryzuje nierównowaga popytu i podaży kwalifikacji. Zbyt wiele osób nie uzupełnia wiedzy i w rezultacie nie jest w stanie podjąć pracy w nowych dziedzinach wykorzystujących nowe technologie. Częstą przyczyną niedopasowania kwalifikacyjnego jest niewystarczająca współpraca powiatowych służb zatrudnienia z pracodawcami. Szkolenia oferowane bezrobotnym nie zawsze prowadzą do zatrudnienia. Efektywność ich jest obecnie niewystarczająca. MPiPS chce ją podnieść dwukrotnie. Następną barierą są zbyt niskie płace, które w porównaniu do cen mieszkań i kosztu ich wynajmu uniemożliwiają podejmowanie pracy w innych częściach kraju.
Wystąpienie sejmowe Minister Anny Kalaty