Minister Pracy i Polityki Społecznej Anna Kalata i Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Dariusz Rohde podpisali 15 września 2006 roku umowę o realizacji przez KRUS Poakcesyjnego Program Wspierania Obszarów Wiejskich, w części dotyczącej reformy administracyjnej KRUS.
Poakcesyjny Program Wspierania Obszarów Wiejskich składa się z trzech części – Programu Integracji Społecznej, reformy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz kampanii informacyjno-promocyjnej na temat problemów integracji społecznej.
Środki na realizację programu pochodzą z kredytu Banku Światowego w wysokości 72,2 mln euro. Umowa kredytu została podpisana 7 kwietnia br. Za jej realizację odpowiedzialny jest Minister Pracy i Polityki Społecznej. Część dotycząca reformy KRUS opiewa na 27 mln euro, z czego 90 proc. stanowią środki Banku Światowego, a 10 proc. środki budżetowe stanowiące wkład własny KRUS.
Zgodnie z tą umową, w ramach udostępnionych środków w wysokości 27 mln euro, KRUS przeprowadzi w latach 2006-2009 zmiany organizacyjne i administracyjne, ze szczególnym uwzględnieniem wsparcia systemów informatycznych Kasy. Pieniądze zostaną wykorzystane m.in. na wdrożenie zintegrowanego systemu informatycznego wspomagającego automatyzację procesów pracy.
Kasa opracowała koncepcję wdrożenia systemu, bardzo pozytywnie ocenioną przez ekspertów Banku Światowego, którzy w 2005 roku zapoznali się z funkcjonowaniem KRUS. Rekomendując zamierzenia Kasy ministrowi nadzorującemu system ubezpieczenia społecznego rolników (wówczas był nim minister pracy) eksperci Banku stwierdzili, że nie można zreformować KRUS bez dodatkowych środków, niezbędnych na zakup sprzętu komputerowego, zaprojektowanie i wdrożenie zintegrowanego systemu informatycznego, automatyzację procesów biznesowych, czy też przygotowanie nowoczesnego systemu archiwizowania danych.
Zgodnie z podpisaną umową, KRUS do końca 2006 roku przedstawi Plan Realizacyjny Programu do akceptacji Zespołu Międzyresortowego ds. Monitorowania Poakcesyjnego Programu Wsparcia Obszarów Wiejskich. Ponadto w Kasie zostanie powołany Koordynator Programu, odpowiedzialny za koordynację pracy w obrębie KRUS w ramach realizacji Programu i za współpracę z innymi instytucjami, zwłaszcza z Ministerstwem Pracy oraz Ministerstwem Finansów. Z uwagi na fakt, że umowa kredytu Banku Światowego traktowana jest jako umowa międzynarodowa, usługi i zakupy realizowane przez Kasę w ramach PPWOW będą zamawiane zgodnie z procedurami Banku Światowego.
Minister Pracy i Polityki Społecznej będzie wspierał działania KRUS, w szczególności poprzez udostępnienie usług konsultantów do spraw procedur przetargowych, strategii informacyjnej i procedur finansowych, którzy zostaną zatrudnieni w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. W ramach umowy MPiPS przeprowadzi również nieodpłatne szkolenia dla pracowników KRUS w zakresie zastosowania i funkcjonowania dostarczonego przez ministerstwo systemu informatycznego wspierającego realizację programu.