submenu
content

Rozbieżne stanowiska państw UE w sprawie czasu pracy

09-11-2006
Anna Kalata, Minister Pracy i Polityki Społecznej oraz Kazimierz Kuberski, Podsekretarz Stanu w MPiPS wzięli 7 listopada br. udział w posiedzeniu Rady ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Spraw Konsumenckich, poświęconym projektowi zmiany dyrektywy 2003/88/WE w sprawie pewnych aspektów organizacji czasu pracy. 
 
Minister Kalata i unijny komisarz do spraw zatrudnienia
 
Przed posiedzeniem Prezydencja Fińska przedstawiła nową kompromisową propozycję, która była próbą pogodzenia rozbieżnych stanowisk Państw Członkowskich UE, znalezienia równowagi pomiędzy potrzebami bardziej elastycznej organizacji czasu pracy, a bezpieczeństwem i zdrowiem pracowników.
 
Polska z zadowoleniem przyjęła nową propozycję Prezydencji Fińskiej. Mając na uwadze korzyści z przyjęcia nowej dyrektywy zdecydowanie opowiadała się za osiągnięciem kompromisu i była w stanie wykazać się elastycznością w trakcie negocjacji.
 
Pomimo gotowości większości Państw Członkowskich UE do prowadzenia negocjacji i poczynienia ustępstw w zakresie przedmiotowej dyrektywy, nie udało się osiągnąć porozumienia. Było to spowodowane sprzeciwem wobec propozycji Prezydencji pięciu państw: Francji, Włoch, Hiszpanii, Grecji i Cypru, które postulowały wprowadzenie w dyrektywie daty końcowej stosowania klauzuli opt-out (możliwości pracy powyżej 48 godzin przeciętnie w tygodniu za zgodą pracownika).
 
Minsiter Kuberski udziela wywiadu
 
W propozycji Prezydencji utrzymano możliwość bezterminowego stosowania klauzuli opt-out doprecyzowując warunki jej stosowania w celu zapewnienia pracownikom odpowiedniego poziomu ochrony zdrowia i bezpieczeństwa, poprzez m. in. określenie maksymalnego czasu pracy np. 60/65 godzin w tygodniu. Projekt zawierał także nowe postanowienia dotyczące przeglądu klauzuli opt-out, zobowiązujące państwa członkowskie i Komisję Europejską do monitorowania stosowania klauzuli opt-out i ewentualnego przedłożenia propozycji dotyczącej ograniczania jej stosowania.
 
Należy podkreślić, iż propozycja Prezydencji Fińskiej gwarantowała pracownikom większą ochronę w porównaniu do obecnie obowiązującej dyrektywy, która umożliwia świadczenie pracy w ramach klauzuli opt-out nawet do 78 godzin w ciągu tygodnia.
 
Prawdopodobnie wczorajsze posiedzenie Rady było ostatnią próbą osiągnięcia kompromisu w najbliższym czasie. Z wypowiedzi przedstawicieli Niemiec wynika, iż nie zamierzają one kontynuować prac nad projektem dyrektywy w czasie swojego przewodnictwa w UE.
 
Ponadto w trakcie posiedzenia Komisarz V. Spidla potwierdził wcześniejsze doniesienia, iż w przypadku nieosiągnięcia porozumienia Komisja - jako “strażniczka traktatów”-  podejmie działania prawne przeciwko 23 państwom niedostosowanym do obecnie obowiązującej dyrektywy, w tym Polsce.
 
Na zakończenie spotkania przedstawiciele Prezydencji Fińskiej i Komisji Europejskiej zapowiedzieli, że potrzebują czasu na przeanalizowanie zaistniałej sytuacji i podjęcie decyzji o ewentualnym kontynuowaniu prac nad projektem dyrektywy.
do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: