submenu
content

Posiedzenie Rady UE ds. Zatrudnienia - dyskusja na temat prawa pracy

02-12-2006
Minister Pracy i Polityki Społecznej Anna Kalata wraz z Podsekretarzem Stanu Kazimierzem Kuberskim wzięli udział 1 grudnia 2006 r. w posiedzeniu Rady UE ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Spraw Konsumenckich, w części dotyczącej Zatrudnienia i Polityki Społecznej.
 
Do najważniejszych punktów dyskusji należały: Zielona Księga – „Unowocześnienie prawa pracy, by sprostać wyzwaniom XXI wieku” oraz Wniosek dotyczący dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie poprawy możliwości przenoszenia uprawnień do dodatkowych emerytur lub rent.
 

minister kalata podczas posiedzenia rady do spraw zatrudnienia

 
Minister Anna Kalata uznała Zieloną Księgę w sprawie prawa pracy, za dobrą podstawę do rozpoczęcia dyskusji na temat dostosowania aktualnego prawa do zmieniającej się rzeczywistości. Minister podkreśliła, że szukając nowych rozwiązań należy brać pod uwagę i jak najlepiej godzić interesy społeczne i gospodarcze. Poszukiwanie złotego środka dla rozwiązania dylematu: ile elastyczności, a ile bezpieczeństwa w zatrudnieniu (flexicurity) - jest wyzwaniem trudnym, które jednak każdy z krajów UE musi podjąć, wykorzystując przy tym możliwości i doświadczenia europejskiej debaty.
 
Poruszone w Zielonej Księdze zagadnienia i postawione w niej pytania będą w Polsce przedmiotem debaty i analizy zarówno organów administracji państwowych, jak i partnerów społecznych oraz innych zainteresowanych grup.
 
narady w kuluarach rady
 
Wypowiadając się na temat dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie poprawy możliwości przenoszenia uprawnień do dodatkowych emerytur lub rent, Minister Kalata, podobnie jak zdecydowana większość Państw Członkowskich, poparła stanowisko Prezydencji, zgodnie z którym dyrektywa powinna skoncentrować się na kryteriach nabywania uprawnień oraz utrzymania uprawnień emerytalnych.
 
Przebieg debaty nad projektem dowodzi, że osiągnięcie kompromisu w takim  zakresie jest możliwe,  pomimo wielu pojawiających się trudności. Jednocześnie okazało się, że nie będzie zgody pomiędzy Państwami Członkowskimi, aby dyrektywa zawierała postanowienia dotyczące transferu świadczeń.
 
Podczas posiedzenia Rada zdecydowała jednomyślnie o umiejscowieniu Europejskiego Instytutu ds. Równości Kobiet w Wilnie.
 
Ponadto Rada przyjęła:
  • Konkluzje ws. godnej pracy,
  • Konkluzje ws. przeglądu realizacji pekińskiej platformy działania przez państwa członkowskie oraz instytucje UE,
  • Konkluzje nt. mężczyzn w kontekście równości płci;
  • Porozumienie polityczne w odniesieniu do zmienionego wniosku dotyczącego decyzji Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającej na lata 2007–2013 program szczegółowy „Walka z przemocą (Daphne)” jako część programu ogólnego „Prawa podstawowe i sprawiedliwość”,
  • Częściowe podejście ogólne odnośnie Projektu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady wprowadzającego w życie Rozporządzenie nr 883/04 w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego,
  • Częściowe podejście ogólne odnośnie Projektu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nowelizującego Rozporządzenie nr 883/04 w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego oraz ustalającego zawartość Aneksu XI.
Rada zatwierdziła również:
  • Opinię Komitetu ds. Zatrudnienia ws. zwiększania wydajności oraz tworzenie liczniejszych i lepszych miejsc pracy, w tym również dla osób na marginesie rynku pracy,
  • Opinię Komitetu Ochrony Socjalnej ws. Komunikatu Komisji: „Demograficzna przyszłość Europy – przekształcić wyzwania w nowe możliwości”.
do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: