submenu
content

Europa dla wszystkich – także dla niepełnosprawnych

15-06-2007
Minister Pracy i Polityki Społecznej Anna Kalata wzięła udział w Berlinie w Europejskiej Konferencji w sprawie Integracji Osób Niepełnosprawnych. Konferencja została zorganizowana 11 czerwca 2007 r. przez Prezydencję Niemiecką w ramach „Europejskiego Roku Równych Szans dla Wszystkich”.
 
Konferencję zatytułowano: Edukacja, zatrudnianie, równe szanse – wzmacnianie możliwości osób niepełnosprawnych”.
 
Europejska Konferencja w sprawie Integracji Osób Niepełnosprawnych
 
Uczestnicy stwierdzili, że należy dążyć do „Europy dla wszystkich”, bez barier i dyskryminacji. Podkreślano konieczność zwiększenia szans osób niepełnosprawnych na zdobycie zawodu. Przypomniano, że większość państw członkowskich UE podpisało Konwencję Narodów Zjednoczonych o prawach osób niepełnosprawnych, która jest pierwszym powszechnym instrumentem prawnym, dotyczącym osób niepełnosprawnych, który zawiera m.in. postanowienia w sprawie edukacji, szkolenia i zatrudnienia. Jej podstawowymi zasadami są: niedyskryminacja i równe szanse. Konwencja powinna stać się bodźcem dla polityki dotyczącej niepełnosprawności na całym świecie.
 
Podczas spotkania odbyły się trzy panele dyskusyjne:
 
  1. Równouprawniony w szkole – integracja osób niepełnosprawnych w powszechnym systemie kształcenia – podstawą dyskusji był art. 24 Konwencji, zobowiązujący państwa strony Konwencji do zapewnienia integracyjnego systemu edukacji na wszystkich poziomach oraz uczenia się przez całe życie.
  2. Więcej zatrudnienia – Integracja osób niepełnosprawnych na otwartym rynku pracy – podstawą dyskusji był art. 27 Konwencji (Państwa-Strony uznają prawo osób niepełnosprawnych do pracy, na zasadach równości z innymi osobami; obejmuje to prawo do możliwości utrzymania się poprzez pracę swobodnie wybraną lub przyjętą na rynku pracy i w otwartym, integracyjnym i dostępnym dla osób niepełnosprawnych środowisku pracy.
  3. Promocja równych szans – usuwanie barier.
 
Po południu odbyło się spotkanie ministrów, które otworzyli: Franz Münterfering, Wicekanclerz, Minister Pracy i Polityki Społecznej Niemiec oraz Vladimir Špidla, Komisarz ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych  i Równości Szans. Minister Anna Kalata powiedziała, że podpisując Konwencję o prawach osób niepełnosprawnych Polska wyraziła zamiar jej ratyfikacji w przyszłości. Zgodnie z Konstytucją Ratyfikacja tej Konwencji może nastąpić w Polsce na mocy zgody, wyrażonej w odpowiedniej ustawie.
 
 
Szczegóły wystąpienia Minister Anny Kalaty na konferencji
(pobierz plik)
 
 
 
do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: