Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
– Ustawę o emeryturach pomostowych negocjowaliśmy od marca tego roku. Odbyliśmy 26 spotkań w Komisji Trójstronnej. Dwukrotnie, na prośbę partnerów związkowych, przekładałam termin zakończenia konsultacji. Zwróciłam się także o opinię do Kancelarii Prezydenta i do opozycyjnych klubów parlamentarnych. Przyjmowałam zaproszenia do dyskusji, zarówno od związków zawodowych reprezentowanych w Komisji, jak i organizacji branżowych – przypomniała min. Jolanta Fedak.
- Ustawa daje uprawnienia 250 tys. pracowników: kolejarzom, hutnikom, osobom dbającym o nasze bezpieczeństwo. Zdaję sobie sprawę, że największym problemem są uprawnienia nauczycieli – byliśmy otwarci na rozmowę i zaproponowaliśmy podwyżkę pensji o ponad 30 proc. w ciągu trzech lat.
- W dziedzinie emerytur pomostowych przez ostatnich dziesięć lat są stosowane rozwiązania przejściowe. Jednak nie mogą one trwać wiecznie. Kierując się odpowiedzialnością za to, co będzie po 1 stycznia 2009 r., Rząd przedstawił projekt ustawy. Teraz ten projekt jest w Sejmie. Nie znaczy to jednak, że już nic nie można w nim zmienić. Na 14 listopada Przewodniczący Komisji Trójstronnej zwołał posiedzenie plenarne. Mam nadzieję, że wszyscy zaproszeni się na nim pojawią. Ja wciąż jestem otwarta na merytoryczną dyskusję i dialog – powiedziała Minister Jolanta Fedak.
Ostatnie 10 lat pracy nad ustawą o emeryturach pomostowych
Jak przebiegał dialog na temat emerytur pomostowych
Stanowisko zwiazków zawodowych w sprawie emerytur pomostowych