Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
O bieżących pracach MPiPS poinformowała Minister Jolanta Fedak podczas spotkania z dziennikarzami 28 lipca 2011 r. Najważniejsze z nich to: zmiana ustawy o emeryturach i rentach z FUS oraz nowelizacja ustawy o opiece nad dziećmi do lat 3.
– W ustawie o emeryturach i rentach z FUS chcemy wprowadzić zmiany korzystne dla tych osób, które chcą przeliczyć kapitał początkowy na nowych zasadach, by w efekcie mieć wyższą emeryturę – powiedziała Minister Jolanta Fedak. Najważniejsza zmiana polega na umożliwieniu obliczenia kapitału początkowego również za staż ubezpieczeniowy krótszy niż 6 miesięcy i 1 dzień. Zmiana umożliwi przyjęcie do obliczeń stażu ubezpieczeniowego wyrażonego w dniach, a nie tylko w pełnych latach, jeżeli jest to korzystniejsze dla ubezpieczonego. Na zmianie przepisów skorzystają osoby, które dotychczas nie mogły mieć obliczonego kapitału początkowego, jak również osoby, które mają ustalony kapitał początkowy, ale nie obliczono go za cały staż ubezpieczeniowy, bo pominięto okres krótszy, niż pół roku.
–W nowelizacji ustawy o opiece nad dziećmi do lat 3 pojawi się możliwość rozszerzenia kręgu osób, mających prawo zatrudnić nianię ze wsparciem państwa, polegającym na opłaceniu składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Zgodnie z przygotowanym poselskim projektem nowelizacji, nianię będą mogły zatrudniać także osoby, które wykonują zarobkową działalność rolniczą – powiedziała Minister Fedak.
Minister Fedak przypomniała także dotychczasowe efekty programu „MALUCH”. Choć ostatnia tura przysyłania ofert kończy się 16 sierpnia, dotychczas zgłoszono już chęć utworzenia 4 165 miejsc opieki nad dziećmi, w tym 3 835 w żłobkach. Na realizację programu przeznaczono w tym roku 40 mln zł.
– Po 16 sierpnia chcemy uruchomić dodatkowy konkurs, tym razem posiłkując się środkami z Europejskiego Funduszu Społecznego, aby także fundusze unijne służyły tworzeniu punktów opieki dla najmłodszych – obiecała Minister Jolanta Fedak. Przywołała także przykłady Poznania, Wałbrzycha czy Kielc, jako gmin, które tworzą najwięcej miejsc w ramach programu „MALUCH”.