Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Minister Jolanta Fedak i Premier Waldemar Pawlak wzięli udział w Trójstronnym Szczycie Społecznym w sprawie Wzrostu i Zatrudnienia, który odbył się 17 października 2011 r. w Brukseli. Szczyt był okazją do debaty z partnerami społecznymi na temat Zwiększania zaufania oraz wzmacniania dialogu społecznego w celu podtrzymania ożywienia (gospodarczego) oraz zmiany strukturalnej.
Szczyt był poświęcony dyskusji na temat modelu wzrostu gospodarczego, uwzględniającego kluczową rolę partnerów społecznych w budowaniu zaufania społecznego i dialogu, dzięki któremu UE będzie zdolna do dalszego rozwoju społeczno-gospodarczego. W momencie ożywienia gospodarczego, kiedy mają miejsce kluczowe dyskusje na temat źródeł wzrostu, konieczne jest budowanie zaufania społecznego oraz wzmacnianie dialogu społecznego na poziomach lokalnym, regionalnym, krajowym i europejskim.
W swoim wystąpieniu Minister Jolanta Fedak podkreśliła, iż w obliczu światowego kryzysu nie można dyskutować na tematy gospodarcze, walutowe czy finansowe bez uwzględniania kwestii zatrudnienia i spraw społecznych. Nie powrócimy na ścieżkę wzrostu i nie stworzymy odpowiedniej liczby miejsc pracy, bez rozwoju wiedzy i innowacji, bez zapewnienia dostępu do energii w sposób niezaburzający ekosystemu oraz bez sprawiedliwego rozłożenia obciążeń na wszystkie grupy społeczne. Ważne jest także stworzenie warunków sprzyjających powstawaniu i funkcjonowaniu przedsiębiorstw, szczególnie małych i średnich. Osiągnięcie tych celów wymaga odpowiedzialności na każdym szczeblu, od lokalnego do europejskiego, oraz odpowiednich narzędzi. Rozpoczynając wielką debatę o przyszłości funduszy strukturalnych nie możemy zapomnieć, że są one wyrazem solidarności, na której oparta jest konstrukcja projektu europejskiego. Minister Jolanta Fedak powiedziała, że warunkiem powodzenia reform jest odpowiednie zaangażowanie partnerów społecznych. Oznacza to konieczność współpracy z partnerami w diagnozowaniu problemów, poszukiwaniu rozwiązań, realizacji, monitorowaniu i ocenie skutków podejmowanych działań.
Trójstronny Szczyt Społeczny ds. Wzrostu i Zatrudnienia został powołany decyzją Rady z 6 marca 2003 r. w celu wzmocnienia zaangażowania partnerów społecznych w realizację strategii lizbońskiej, obecnie Strategii „Europa 2020”. Podstawę traktatową funkcjonowania Szczytu stanowi art. 152 TFUE. Od 2003 r. Trójstronne Szczyty Społeczne zwoływane są regularnie przed wiosenną oraz jesienną sesją Rady Europejskiej.
W spotkaniach Trójstronnego Szczytu Społecznego biorą udział premierzy trzech kolejnych Prezydencji wraz z ministrami ds. zatrudnienia, Przewodniczący Rady Europejskiej, Przewodniczący Komisji Europejskiej, Komisarz ds. zatrudnienia, spraw społecznych i integracji społecznej oraz przedstawiciele głównych europejskich organizacji pracowników i pracodawców (m.in. Europejska Konfederacja Związków Zawodowych - ETUC, największa europejska federacja organizacji pracodawców - BUSINESSEUROPE, Europejskie Centrum Pracodawców i Przedsiębiorstw Świadczących Usługi Publiczne - CEEP, Europejskie Stowarzyszenie Rzemiosła oraz Małych i Średnich Przedsiębiorstw - UAMPE).
Zdjęcia ze szczytu można ogladać tutaj.