submenu
content
Konferencja „ZAANGAŻUJ SIĘ!” /fot.J.Szczepaniak Konferencja „ZAANGAŻUJ SIĘ!”... Konferencja „ZAANGAŻUJ SIĘ!” /fot.J.Szczepaniak Konferencja „ZAANGAŻUJ SIĘ!”... Konferencja „ZAANGAŻUJ SIĘ!” /fot.J.Szczepaniak Konferencja „ZAANGAŻUJ SIĘ!”... Konferencja „ZAANGAŻUJ SIĘ!” /fot.J.Szczepaniak Konferencja „ZAANGAŻUJ SIĘ!”... Konferencja „ZAANGAŻUJ SIĘ!” /fot.J.Szczepaniak Konferencja „ZAANGAŻUJ SIĘ!”... Konferencja „ZAANGAŻUJ SIĘ!” /fot.J.Szczepaniak Konferencja „ZAANGAŻUJ SIĘ!”... Konferencja „ZAANGAŻUJ SIĘ!” /fot.J.Szczepaniak Konferencja „ZAANGAŻUJ SIĘ!”... Konferencja „ZAANGAŻUJ SIĘ!” /fot.J.Szczepaniak Konferencja „ZAANGAŻUJ SIĘ!”... Konferencja „ZAANGAŻUJ SIĘ!” /fot.J.Szczepaniak Konferencja „ZAANGAŻUJ SIĘ!”... Konferencja „ZAANGAŻUJ SIĘ!” /fot.J.Szczepaniak Konferencja „ZAANGAŻUJ SIĘ!”...

Konferencja „ZAANGAŻUJ SIĘ!”

08-02-2012

Konferencja „ZAANGAŻUJ SIĘ!”, która odbyła się w MPiPS 8 lutego 2012 r., zainaugurowała w Polsce Europejski Rok Aktywności Osób Starszych i Solidarności Pokoleń 2012. Została zorganizowana przez Departament Analiz Ekonomicznych i Prognoz MPiPS.

 

Spotkanie otworzyła wiceminister Czesława Ostrowska, która jest Koordynatorem Krajowym Europejskiego Roku 2012. Przywitała Gości:

 

  • Władysława Kosiniak-Kamysza - Ministra Pracy i Polityki Społecznej,
  • Michała Szczerbę - Posła na Sejm RP, Przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu ds. Uniwersytetów Trzeciego Wieku,
  • Mieczysława Augustyna, Senatora RP, Przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Starszych,
  • Ewelinę Jelenkowską-Luca, Zastępcę Dyrektora w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce,
  • Halinę Potocką, Wiceprzewodniczącą AGE Platform.

 

- Decyzją Sejmu RP rok 2012 został ustanowiony w Polsce rokiem Janusza Korczaka, Józefa Ignacego Kraszewskiego i ks. Piotra Skargi. Dlaczego wspominam o tym podczas dzisiejszej konferencji? Otóż chcę przypomnieć, że Stary Doktor, gdy w 1935 roku związał się z Polskim Radiem i wygłaszał słynne pogadanki dla dzieci, miał ponad 50 lat. Kraszewski swoje najpopularniejsze powieści historyczne napisał w tym samym wieku. Ksiądz Skarga wielkie, natchnione kazania wygłaszał, gdy był jeszcze starszy. Decyzją Parlamentu Europejskiego rok 2012 został ustanowiony Europejskim Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej. Witam wszystkich Państwa na konferencji „ZAANGAŻUJ SIĘ!”, która inauguruje obchody tego Europejskiego Roku w Polsce – powiedział minister Władysław Kosiniak-Kamysz, podczas swojego wystąpienia. - Nie przypadkiem przywołałem na wstępie przykłady osób aktywnych, realizujących się i potrzebnych, będących w wieku określanym dziś jako 50+. Mamy w naszej Ojczyźnie ogromny potencjał takich ludzi. Wykształconych, bogatych w doświadczenie i wiedzę, zaangażowanych. Nie możemy pozwolić, by zostali zepchnięci na margines. Nie stać nas na zmarnowanie takiego kapitału.

 

Europejski Rok 2012 dotyczy trzech aspektów aktywnego starzenia się:

Aktywne starzenie się na rynku pracy. Skłonienie starszych pracowników do pozostawania na rynku pracy wymaga w szczególności poprawy warunków pracy i ich dostosowania do stanu zdrowia i potrzeb starszych osób oraz zaktualizowania ich umiejętności poprzez poprawę dostępu do uczenia się przez całe życie. Niezbędne są także zmiany systemów podatkowych i świadczeń, skutecznie zachęcające do dłuższej pracy.

Udział w społeczeństwie. Zwiększanie szans i poprawa warunków do wnoszenia wkładu w życie społeczne w roli wolontariuszy lub jako osoby sprawujących opiekę nad członkami rodziny oraz pełne uczestniczenie w życiu społeczeństwa umożliwią uniknięcie izolacji społecznej i wielu związanych z nią problemów i zagrożeń.

Niezależne życie. Promowanie zdrowia oraz profilaktycznej opieki zdrowotnej za pomocą działań maksymalnie wydłużających lata zdrowego życia oraz zapobiegających zależności, jak również dostosowanie otoczenia - budynków użyteczności publicznej, infrastruktury, transportu, budownictwa - do potrzeb osób starszych oznacza umożliwienie im jak najbardziej niezależnego funkcjonowania.

 

- Potrzeba aktywizacji osób starszych wypływa zwykle przy okazji dyskusji o zagrożeniach demograficznych, kłopotach z funduszami emerytalnymi lub koniecznością zapewnienia opieki nad małymi dziećmi. To istotny, lecz nie najważniejszy aspekt sprawy. Nie wolno nam sprowadzać starszych pokoleń do roli gwaranta ciągłości emerytur czy redukować do funkcji darmowej niani. To przecież oni, ciężką pracą, w o wiele trudniejszych warunkach, zbudowali Polskę, w której dziś żyjemy. I teraz mają prawo do spędzenia reszty życia tak, jak chcą – dalej pracując, opiekując się wnukami lub odpoczywając. Jak powiedział Mark Twain: „Ludzie nie dlatego przestają się bawić, że się starzeją, lecz starzeją się, bo się przestają bawić.” – stwierdził minister Kosiniak-Kamysz.

 

Podczas konferencji odbyły się trzy panele dyskusyjne:

  1. Działania na rzecz zwiększenia aktywności zawodowej osób starszych – moderator dr Elwira Gross-Gołacka, Dyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych i Prognoz w MPiPS
  2. Solidarność międzypokoleniowa a aktywność zawodowa i społeczna osób starszych – moderator prof. nzw. dr hab. Ewa Kozdroń, Prezes ESPAR
  3. Działania na rzecz zwiększenia aktywności społecznej osób starszych – moderator Krzysztof Więckiewicz, Dyrektor Departamentu Pożytku Publicznego w MPiPS

*   *   *

Celem Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej jest zwiększanie wiedzy na temat aktywnego starzenia się, szczególnie w aspekcie zatrudnienia, uczestniczenia w życiu społecznym i niezależnego życia osób starszych oraz zachęcanie wszystkich polityków i zainteresowanych stron do podejmowania konkretnych inicjatyw związanych z aktywnym starzeniem się i do wszczynania działań zmierzających do realizacji tych celów.

 

Jak stwierdził z tej okazji László Andor, komisarz Unii Europejskiej do spraw zatrudnienia, spraw społecznych i integracji: Aktywne starzenie się oznacza pomaganie osobom starszym w kontynuowaniu zatrudnienia i dzielenia się swoim doświadczeniem. Chodzi o to, żeby ludzie starsi w dalszym ciągu odgrywali aktywną rolę w społeczeństwie i żeby spełniając się żyli niezależnie i w jak najlepszym zdrowiu. Ich aktywność jest niezmiernie ważna dla osiągnięcia celu, jakim jest uzyskanie przed 2020 rokiem 75% zatrudnienia i wyciągnięcia z biedy co najmniej 20 milionów ludzi. Rok ten wymaga działania w różnych obszarach - zatrudnienia, ochrony socjalnej, edukacji i szkolenia, usług zdrowotnych i socjalnych, mieszkalnictwa i infrastruktury publicznej.

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: