submenu
content
Społecznej, Zdrowia i Spraw konsumenckich (EPSCO) w Dublinie. Władysław Kosiniak -Kamysz i  Joan Burton Posiedzenie Rady ds. Zatrudnienia,... Posiedzenie Rady ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Spraw konsumenckich (EPSCO) w Dublinie Posiedzenie Rady ds. Zatrudnienia,... Posiedzenie Rady ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Spraw konsumenckich (EPSCO) w Dublinie Posiedzenie Rady ds. Zatrudnienia,... Posiedzenie Rady ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Spraw konsumenckich (EPSCO) w Dublinie Posiedzenie Rady ds. Zatrudnienia,... Posiedzenie Rady ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Spraw konsumenckich (EPSCO) w Dublinie Posiedzenie Rady ds. Zatrudnienia,...

Minister Kosiniak-Kamysz na radzie EPSCO

08-02-2013

Minister Władysław Kosiniak-Kamysz w dniach 7-8 lutego 2013 r. uczestniczył w nieformalnym spotkaniu Ministrów ds. Zatrudnienia i Spraw Społecznych, organizowanym przez Prezydencję irlandzką w Dublinie. Tematem przewodnim posiedzenia były działania na rzecz wzrostu zatrudnienia, ze szczególnym naciskiem na problem bezrobocia ludzi młodych.

 

Minister Kosiniak-Kamysz 7 lutego wziął udział w warsztacie Aktywna integracja gospodarstw domowych dotkniętych bezrobociem, ze szczególnym uwzględnieniem inicjatyw na rzecz ludzi młodych. Minister stwierdził podczas dyskusji, że ograniczenie ubóstwa może być osiągnięte głównie przy pomocy działań na rzecz wzrostu zatrudnienia, ograniczania bezrobocia oraz aktywizacji osób biernych zawodowo.

 

W odniesieniu do inicjatyw na rzecz osób młodych, poinformował, iż  rząd polski planuje  skoncentrować się na zwiększeniu dostępności i efektywności usług dla młodzieży w szczególnej sytuacji na rynku pracy. Obecnie prowadzone prace ustawowe mają na celu rozszerzenie zakresu obecnych instrumentów oraz  wprowadzenie nowych narzędzi wsparcia dla bezrobotnych i poszukujących pracy. Narzędziami tymi będą m.in.: grant na telepracę, świadczenie aktywizacyjne, pożyczka na utworzenie stanowiska pracy lub rozpoczęcie działalności gospodarczej. Osoby młode nadal będą zaliczane do grupy bezrobotnych w szczególnej sytuacji na rynku pracy, co oznacza, że będą mogły być adresatami ponadstandardowych działań aktywizujących. W tej chwili w ramach pilotażu testowanych jest wiele nowatorskich rozwiązań, takich jak: bon szkoleniowy, bon stażowy, dotacja na osiedlenie, indywidualny opiekun. Jeśli te instrumenty sprawdzą się w pilotażu – zostaną ujęte w uregulowaniach ustawowych.

 

Minister Kosiniak-Kamysz podkreślił również aktualność i praktyczną wartość proponowanego przez Komisję Europejską zalecenia Rady dla państw członkowskich w sprawie wprowadzenia tzw. „gwarancji dla ludzi młodych” (zapewnienie osobom w wieku do 25 lat w ciągu 4 miesięcy po opuszczeniu szkoły lub utracie pracy otrzymania dobrej jakości oferty pracy, ustawicznego kształcenia, przyuczenia do zawodu lub stażu). Instrument ten będzie stanowił pozytywny impuls polityczny dla działań państw członkowskich w celu udzielenia pomocy młodzieży w przełamywaniu trudności na drodze do zatrudnienia. Długoterminowe korzyści związane z wprowadzeniem „gwarancji dla  ludzi młodych”, przekroczą poniesione na ten cel koszty.

 

Podczas sesji plenarnej 8 lutego kontynuowano dyskusję na temat  wniosku Komisji, dotyczącego gwarancji dla ludzi młodych. Zgodnie z intencją Prezydencji irlandzkiej zalecenie w tej sprawie ma być przyjęte przez Radę ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Spraw Konsumenckich  podczas formalnego posiedzenia 28 lutego br. Tego dnia rozmawiano również temat wzmocnienia współpracy i wymiany doświadczeń Publicznych Służb Zatrudnienia.

 

Minister Kosiniak-Kamysz spotkał się także z Minister Pracy Włoch Elsą Fornero, autorką reformy włoskiego systemu emerytalnego.

 

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: