Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
- W imieniu naszego państwa dziękuję SZLACHETNEJ PACZCE za to, co robi – powiedział Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz podczas wizyty w siedzibie Stowarzyszenia WIOSNA.
Minister wziął dziś udział w ogłoszeniu wyników kapitału ludzkiego SZLACHETNEJ PACZKI. Spotkał się z wolontariuszami, dziennikarzami i przedstawicielami biznesu – wszystkimi, którym idea Paczki jest bliska, bez których sukces projektu nie byłby możliwy.
- Mnie także – tak, jak księdzu Stryczkowi – bliska jest idea jednej Polski. Dzięki takim organizacjom, jak Wasza, jesteśmy bliżej osiągnięciu tego celu – mówił. – Dziękuję Wam w imieniu państwa, za to co robicie. Bez Was nie dalibyśmy sobie rady.
Minister przypomniał również o swoim doświadczeniu ze SZLACHETNĄ PACZKĄ. - Do tej pory pamiętam, jak sam zaangażowałem się w SZLACHETNĄ PACZKĘ. Pracowałem wtedy w szpitalu w Krakowie, a mój kolega był Liderem Paczki – wspomniał Minister. – To wspaniałe, że takie projekty jak Paczka jednoczą różnych ludzi w różnych miejscach – w miejscach pracy, w szkołach. I jednocześnie przekładają się na wzrost kapitału ludzkiego.
Jak wynika z badania kapitału ludzkiego SZLACHETNEJ PACZKI opracowanego przez firmę Questus i prof. Roberta Kozielskiego, kompetencje takie jak: współpraca w zespole, kreatywność i kompetencje interpersonalne to najbardziej poszukiwane kompetencje na rynku pracy w Polsce. Okazuje się, że udział w projekcie wpływa na rozwój właśnie tych kompetencji. 70% wolontariuszy zdeklarowało, że Paczka rozwinęła ich umiejętność współpracy w zespole, 69% potwierdza wzrost w zakresie kompetencji interpersonalnych, a 68% deklaruje wzrost samodzielności i kreatywności. Imponuje także wartość finansowa wzrostu wszystkich kompetencji – 46,5 mln złotych.
- Dla 70% wolontariuszy udział w projekcie był jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu, a 80% z nich jest przekonanych, że na trwałe zwiększyła się u nich się otwartość na innych ludzi – podkreślił Łukasz Miszon, p.o. Dyrektor SZLACHETNEJ PACZKI, który zaprezentował efekty badania.
Ksiądz Jacek Stryczek podkreślił potrzebę zjednoczenia Polski. Tłumaczył, że idea wzajemnego pomaga, w którą angażują się zarówno bogaci, jak i biedni jest realną szansą na zmiany w naszym kraju.
- Tak naprawdę marzę o Polsce, w której SZLACHETNA PACZKA nie jest już potrzebna. Marzę o Polsce, w której społeczeństwo samo organizuje sobie mechanizmy pomagania. O Polsce, w której nie ma postaw roszczeniowych, ale w której - kiedy ktoś spotyka człowieka w potrzebie - mówi: „Chodź, ja mogę Ci pomóc” – mówił ksiądz Stryczek.