Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Minister Władysław Kosiniak-Kamysz 12 lipca 2013 r. wziął udział w debacie „Przedsiębiorczość i odpowiedzialność” zorganizowanej przez Konfederację Lewiatan. Podczas spotkania prof. Radosław Markowski przedstawił wyniki dwuletniego projektu Konfederacji Lewiatan „Poprawa wizerunku przedsiębiorców”. Poza prezentacją wniosków płynących z projektu, zorganizowano również debatę „Przedsiębiorczość i odpowiedzialność”. Rozmawiano o konkurencyjności gospodarki, o tym jakie szanse i zagrożenia dla wzrostu gospodarczego i rozwoju firm widzą przedsiębiorcy. Rozmawiano o odpowiedzialności rządzacych za tworzenie warunków dla rozwoju gospodarczego i społecznego Polski.
W debacie wzięli udział: Władysław Kosiniak–Kamysz, minister pracy i polityki społecznej, Henryka Bochniarz, prezydent Konfederacji Lewiatan, Michał Boni, minister cyfryzacji i administracji, prof. Radosław Markowski z Polskiej Akademii Nauk, Jacek Krawczyk, prezydent Grupy Pracodawców EKES, Dariusz Szewczyk, wiceprezes PARP oraz dr Grzegorz Tchorek z UW.
Obowiązkiem rządu jest dbanie o konkurencyjność polskiej gospodarki – powiedział minister pracy podczas debaty, nawiązując do uchwalonej prze Sejm nowelizacji Kodeksu pracy, wydłużającą do roku okres rozliczeniowy czasu pracy. Takie rozwiązania sprawdzają się już w 14 państwach Europy. Pomogą w uratowaniu jak największej liczby miejsc pracy oraz w utrzymaniu konkurencyjności polskiej gospodarki w czasie spowolnienia gospodarczego.
- Takie rozwiązania sprawdziły się podczas działania poprzedniej ustawy antykryzysowej - dodał minister Kosiniak- Kamysz - z której skorzystało 1075 przedsiębiorstw, zatrudniających ok. 100 tys. pracowników..
Minister zaapelował o wzmocnienie dialogu miedzy pracodawcami i związkami zawodowymi, zanim dojdzie do rozmów z rządem. Podkreślił również wagę konsultacji społecznych i obywatelskich, które angażują przedsiębiorców i obywateli w proces stanowienia prawa.
W trakcie spotkania Konfederacja Lewiatan ogłosiła "Manifest Przedsiębiorców".
"Potrzebne jest współdziałanie rządu, samorządów, przedsiębiorców i pracowników dla wzmacniania konkurencyjności gospodarki tak, abyśmy mogli wspólnie - we współpracy i dialogu - sprostać nowym wyzwaniom. Zdajemy sobie sprawę z problemów, z jakimi zmaga się Polska. Naszym zadaniem jest zapewnienie wzrostu gospodarczego i nowych miejsc pracy" - napisano w manifeście.