submenu
content

Polska 2015-2025

19-11-2014

Konfederacja Lewiatan zorganizowała 19 listopada 2014 r. konferencję „Polska 2015-2025”. Przedstawiła „Białą Księgę bis", zawierającą rekomendacje dla rządu na ostatni rok działalności. Pokazała też wyzwania, stojące przed Polską w perspektywie najbliższych 10 lat. Zdaniem przedsiębiorców zrzeszonych w Lewiatanie realne jest zwiększenie PKB o połowę, przystąpienie do strefy euro i znalezienie się w pierwszej dwudziestce rankingu Doing Business.

 

Wśród zaproszonych gości był m.in. Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. – W ciągu ostatnich siedmiu lat zajęliśmy drugie – po Niemczech – miejsce w Europie, pod względem kreowania miejsc pracy – powiedział minister Kosiniak-Kamysz, oceniając wyzwania, postawione przez organizatorów przez pryzmat sytuacji na polskim rynku pracy. – Wrzesień był rekordowy pod tym względem. Do urzędów wpłynęło 115 tys. ofert pracy.  Jednak aby zwiększenie zatrudnienia przekładało się na wzrost produktywności, niezbędne są do spełnienia jeszcze inne warunki. W pierwszym rzędzie należą do nich dopasowanie szkolnictwa do potrzeb rynku pracy oraz kształcenie ustawiczne pracowników.

 

Zdaniem ministra młodym ludziom nie brakuje ambicji i chęci, jednak często wybór kierunków studiów nie odpowiada faktycznemu zapotrzebowaniu pracodawców. – Zdobycie wyższego wykształcenia jest efektem aspiracji i może pomagać, ale dziś nie gwarantuje już znalezienia pracy – mówił minister Kosiniak-Kamysz. Zwrócił też uwagę, że pod względem kształcenia ustawicznego znajdujemy się w Europie na szarym końcu. – Przez całe zawodowe życie swoje kwalifikacje podnosi jedynie 4 proc. pracowników. A taki proces powinien być wpisany w większość zawodów. Zwłaszcza, że mamy do dyspozycji nowy instrument, służący temu celowi, jakim jest Krajowy Fundusz Szkoleniowy. Dzięki niemu małe przedsiębiorstwa mogą uzyskać nawet stuprocentowe dofinansowanie do kursów czy szkoleń – przypomniał minister. Podkreślił też potrzebę doradztwa zawodowego, pomagającego od początku edukacji w wyborze ścieżki kariery zawodowej.

 

Odnosząc się do szans i wyzwań, jakie stoją przed polskim rynkiem pracy w najbliższej przyszłości, Minister Władysław Kosiniak-Kamysz nawiązał do nieuchronnych procesów demograficznych, których efektem będzie starzenie się społeczeństwa, a więc zmiana modelu rynku pracy, z rynku pracodawcy na rynek pracownika. – Można to wykorzystać, choćby rozwijając „srebrną gospodarkę”, czyli wszelkie usługi, skierowane do osób starszych. Ta grupa staje się też coraz bardziej świadomym i wymagającym konsumentem.

 

Aby zapobiec brakowi rąk do pracy, trzeba myśleć o ściągnięciu do kraju tych, którzy wyjechali za granice. Jest to łatwiejsze, niż zapraszanie obcokrajowców. - Ale w tym celu pracodawcy muszą zacząć konkurować płacowo z ofertami zagranicznymi – stwierdził minister.

 

Odnosząc się do problemu osób, które ani nie szukają pracy, ani nie chcą się kształcić, minister Kosiniak-Kamysz zwrócił uwagę na programy aktywizacyjne, których celem jest przekonanie, że atrakcyjność pracy może być większa, niż zalety korzystania z pomocy społecznej.  – Wprowadzany od 2016 r. program „Złotówka za złotówkę” pozwoli na podejmowanie pracy bez obawy o całkowitą utratę środków z pomocy społecznej - dodał. Pomocne  w tym zakresie jest też profilowanie bezrobotnych, na jakie pozwala reforma urzędów pracy.

Polska 2015-2025 Polska 2015-2025 Polska 2015-2025 Polska 2015-2025 Polska 2015-2025 Polska 2015-2025 Polska 2015-2025 Polska 2015-2025 Polska 2015-2025
do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: