submenu
content

Zdrowie publiczne wyzwaniem dla wszystkich

24-11-2014

- Na czym polega międzyresortowa współpraca w dziedzinie zdrowia publicznego i jak wyjść poza własne podwórko – zastanawiał się minister Władysław Kosiniak-Kamysz podczas panelu dyskusyjnego, zorganizowanego podczas Kongresu Zdrowia Publicznego, odbywającego się 24 listopada 2014 r. w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.

 

Uczestnicy Kongresu, reprezentujący kluczowe resorty, grupy społeczne i siły polityczne, podsumowali stan polityki zdrowotnej w najważniejszych resortach i obszarach życia społecznego.

 

- Obszar zdrowia publicznego jest bardzo ważny i stale obecny w działaniach resortu pracy – powiedział minister Kosiniak-Kamysz. – Dobrym przykładem jest finansowanie rezydentur lekarzy i pielęgniarek z Funduszu Pracy. Przeznaczyliśmy 800 mln zł na kształcenie, podwyższanie kwalifikacji i specjalizacje. W 2013 r. lekarze w Polsce wystawili 17 mln zwolnień na 130 mln dni. Wydane na to 9,5 mld zł pochodziło ze środków przeznaczonych na zabezpieczenie społeczne. To są inwestycje rządu w stabilność budżetu państwa.

 

Minister przypomniał też o współpracy z resortem zdrowia w dziedzinie kształtowania polityki senioralnej i budowania modelu zdrowego starzenia się. - Rządowy Program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014–2020, będący odpowiedzią na wyzwania jakie stawiają przed Polską procesy demograficzne i społeczne, jest również związany ściśle z opieką medyczną nad osobami starszymi.

 

Zdaniem ministra Kosiniak-Kamysza niezwykle istotna jest integracja służb podległych poszczególnym ministerstwom. – Przedstawiciele ośrodków pomocy społecznej muszą być obecni w placówkach służby zdrowia. Szpitale powinny zatrudniać pracowników socjalnych, pomagających rodzinom w szukaniu miejsca dla wypisywanych pacjentów w placówkach opiekuńczych.

 

Specjalnym gościem Konferencji była Claudia Stein, dyrektor Departamentu ds. Informacji, badań i Innowacji WHO. – Wzrost długości życia w Europie jest okupiony nierównościami. Bywa zależny od płci czy regionu. Polska radzi sobie lepiej, niż inne kraje, które dołączyły do Unii w 2004 r. Ale i tak najważniejszym wzywaniem dla polityki zdrowia publicznego jest zniwelowanie tych różnic – powiedziała dyrektor Stein.

 

Wtórował jej minister Kosiniak-Kamysz. – Wyzwań nie brakuje. Wiele rzeczy możemy robić już teraz, nie czekając na ustawę o zdrowiu publicznym. Przypomniał też o tym, że według analiz rynku pracy sektor zdrowia publicznego zatrudni do 2020 r. najwięcej osób.

 

Organizatorami Kongresu byli: Instytut Ochrony Zdrowia, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego i Główny Inspektorat Sanitarny.

Zdrowie publiczne wyzwaniem dla... Zdrowie publiczne wyzwaniem dla... Zdrowie publiczne wyzwaniem dla... Zdrowie publiczne wyzwaniem dla... Zdrowie publiczne wyzwaniem dla... Zdrowie publiczne wyzwaniem dla...
do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: