Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
- Mam nadzieję na bliższą współpracę w ramach naszych kompetencji, między Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego a Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – powiedziała minister Elżbieta Rafalska, otwierając II Międzynarodową Konferencję Naukową „Praca socjalna w perspektywie XXI wieku. Ubóstwo. Praca. Zdrowie”, która odbyła się 2 marca br. – Liczę na wnioski naukowe, z których chcę czerpać w swojej pracy.
Celem konferencji było spotkanie i dialog przedstawicieli różnych dyscyplin badających procesy, zjawiska i kwestie związane z ubóstwem, pracą i zdrowiem, zachodzące w Polsce i na świecie. Organizator - Katedra Teorii i Metod Pracy Socjalnej Instytutu Socjologii UKSW - zaprosił do udziału pracowników socjalnych, socjologów, polityków społecznych, pedagogów, ekonomistów i przedstawicieli innych nauk zainteresowanych tą tematyką.
- Konferencja odbywa się w ważnym dla mojego resortu momencie – stwierdziła minister Rafalska w swoim wystąpieniu. – Ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci otwiera nową perspektywę w tym wszystkim, co jest przedmiotem konferencji. Oczekiwania rodzin i pracowników socjalnych zderzą się z nową rzeczywistością. Zmniejszy się też poziom ubóstwa polskich rodzin, szczególnie wielodzietnych i z dzieckiem niepełnosprawnym. Beneficjentami będą rodziny wiejskie i z małych miasteczek, gdzie trafi aż 11 mld zł, w znacznej części do rodzin z jednym dzieckiem, spełniających kryteria.
Minister Rafalska zwróciła też uwagę na szanse, jakie niesie ze sobą ustawa, na zmianę funkcjonowania pomocy społecznej, tak, by nabrała ona nowego wymiaru, nie ograniczając się do pomocy materialnej, ale realizując w indywidulanych programach czy kontraktach socjalnych.
- UKSW od początku swojej działalności zajmuje się zagadnieniami pracy socjalnej – powiedział JM Rektor Uniwersytetu, ks. prof. dr hab. Stanisław Dziekoński. – Chciałbym, żebyśmy mogli wpisać się w pomysły, przekuwane później w dokumenty.
Uczestnicy konferencji dyskutowali m.in. o wielokulturowości w pracy socjalnej, pracy z rodziną w środowisku lokalnym czy formach pracy z seniorami. Podsekretarz stanu w MRPiPS dr Elżbieta Bojanowska wygłosiła referat „Styl życia a zdrowie osób starszych”.