Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
19 maja w Kancelarii Prezydenta odbyło się VI posiedzenie Narodowej Rady Rozwoju zatytułowane: "Polityka społeczna po ćwierćwieczu przemian: solidarność, inwestycje społeczne, współodpowiedzialność". W posiedzeniu uczestniczyła Minister Elżbieta Rafalska.
Polityka społeczna wobec osób starszych, zagwarantowanie usług opiekuńczych, dostępności nie tylko do instytucjonalnych form opieki - to jedne najpoważniejszych wyzwań wobec, których teraz stajemy – powiedziała podczas wystąpienia Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.
Uczestnicy posiedzenia w Pałacu Prezydenckim dyskutowali m.in. o rządowym programie Rodzina 500 Plus, obniżeniu wieku emerytalnego oraz umocnieniu roli organizacji obywatelskich.
Minister Elżbieta Rafalska w swoim wystąpieniu odniosła się do programu Rodzina 500 plus, który w jej ocenie jest dużą inwestycją, uzasadnioną ze względu na ogromną rolę rodziny, ale również w obliczu przemian demograficznych.
- Jest to projekt niezwykle śmiały. Rząd podjął się niezwykłego zadania - sfinansowania wysiłku związanego w wychowaniem dzieci- powiedziała minister Rafalska.
Podkreśliła, że jest to pierwszy program, którego beneficjentem w tak dużym stopniu są rodziny mieszkające na terenach wiejskich. - Takiego wymiaru pomocy adresowanego do wiejskich rodzin jeszcze nie było - podkreśliła.
Podczas wystąpienia minister odniosła się do wielu aspektów polityki społecznej, które będą przedmiotem prac ministerstwa m.in. do problemu zabezpieczenia materialnego osób niepełnosprawnych i rozwoju usług społecznych. Zaznaczyła konieczność podjęcia działań m.in. w zakresie wsparcia opiekunów osób niepełnosprawnych, organizacji systemu opieki dla seniorów czy też lepszej redystrybucji środków pomocowych w różnych rejonach kraju.
- Rolą państwa w dystrybucji środków, które są w jego dyspozycji musi być takie dzielenie, aby ich dostępność była w miarę równomierna – stwierdziała minister Rafalska.
W posiedzeniu Narodowej Rady Rozwoju wziął udział prezydent Andrzej Duda, który podkreślił, że ważne jest to jak państwo kształtuje rynek pracy zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym.
- Rynek pracy, na którym system prawny zabezpiecza interesy pracownika, ale też daje możliwość rozwoju przedsiębiorcom, jest m.in. ważny dla polityki prorodzinnej – powiedział prezydent Andrzej Duda. Jego zdaniem państwo może oddziaływać na publiczny i prywatny sektor tego rynku.