Wskazała m.in. na wprowadzenie programu Rodzina 500+, zmniejszenie poziomu ubóstwa dzieci, wsparcie osób niepełnosprawnych, osiągniecie rekordowo niskiego bezrobocia, wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej oraz wzrost minimalnego wynagrodzenia.
📹Minister @E_Rafalska w #Sejm: to nasz rząd znacząco zlikwidował ubóstwo skrajne. #rodzina, #rodzina500plus, #pomoc, #DotrzymujemySłowa ⬇️ pic.twitter.com/QAKVcc6Imd
— Ministerstwo Rodziny (@MRPiPS_GOV_PL) 6 czerwca 2018
Odnosząc się do protestu osób niepełnosprawnych w Sejmie, minister Rafalska podkreśliła, że zarzut o niepodejmowanie rozmów czy unikanie spotkań jest absolutnie nieprawdziwy i niesprawiedliwy.
Minister zaznaczyła, że rząd prowadzi politykę adresowaną do niepełnosprawnych od początku swojego działania. Wskazała na zwiększenie nakładów, kompleksowy program wsparcia rodzin "Za życiem", tzw. opiekę wytchnieniową, mieszkania chronione, asystentów osób niepełnosprawnych, trenerów pracy, wspieranie zatrudnienia opiekunów osób niepełnosprawnych czy rozwój sieci środowiskowych domów samopomocy społecznej.
"Oprócz działań, które zrealizowaliśmy w ciągu 2,5 lat pracy mamy też plany na przyszłość" – podkreśliła. Chodzi m.in. o przygotowanie projektu o zatrudnieniu wspomaganym, wzrost dofinansowania Warsztatów Terapii Zajęciowej i Zakładów Aktywności Zawodowej, zwiększenie środków i godzin w ramach opieki wytchnieniowej, zwiększenie dostępności turnusów rehabilitacyjnych dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, reformę systemu orzekania o niepełnosprawności i wprowadzenie orzekania o niesamodzielności.
Minister Rafalska podkreśliła, że rolę ministra rodziny, pracy i polityki społecznej widzi jako zobowiązanie wobec Polaków, jako odpowiedzialność.