Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz przewodniczył polskiej delegacji w sprawie zatrudnienia podczas szczytu w Mediolanie. Wspólnie z wiceministrem Jackiem Męciną wziął udział w spotkaniu ministrów pracy państw członkowskich UE.
Szczyt poświęcony był sprawom zatrudnienia, zwłaszcza wśród ludzi młodych. Było to jedno z pierwszych jesiennych spotkań poświęconych kwestiom wzrostu zatrudnienia w Unii Europejskiej - priorytetów nowej Komisji Europejskiej.
- Zatrudnienie młodych osób, to wyzwanie nie tylko dla rynku pracy, ale też dla stabilności funkcjonowania Unii Europejskiej i ograniczania frustracji osób młodych, które po ukończeniu szkoły, studiów zderzają się z rynkiem pracy - powiedział minister Władysław Kosiniak-Kamysz.
Premier Włoch Matteo Renzi zwrócił uwagę, że od początku kryzysu w Europie stracono 7,7 mln miejsc pracy. - Bez wzrostu nie ma pracy, bez pracy nie ma godności, a bez godności nie ma Europy - powiedział Renzi.
Prezydent Francji Francois Hollande powiedział, że na walkę z bezrobociem do 2020 roku Unia planuje przeznaczyć 20 miliardów euro. Zastrzegł jednak, aby najpierw wykorzystać te środki, które są już na ten cel przyznane. - Są kraje, które zobowiązują się do ich przeprowadzenia, ale muszą znaleźć dla nich sprzyjający klimat w Europie - zaznaczył Hollande.
Kanclerz Merkel zaapelowała do szefów państw europejskich o rozważne inwestowanie pieniędzy publicznych w zawody przyszłości.
Zdaniem przewodniczącego Rady Europejskiej Hermana Van Rompuy najlepszą receptą na ożywienie zatrudnienia jest obniżenie podatków w świecie pracy.
Martin Schulz, przewodniczący Parlamentu Europejskiego powiedział, że bezrobocie wśród młodzieży jest jednym z najbardziej niepokojących zjawisk na Starym Kontynencie.
Rozmowy dotyczyły m.in. stworzenia specjalnego funduszu dotyczącego kształcenia dualnego i praktyk u pracodawców.
Z danych Komisji Europejskiej na temat zatrudnienia wynika, że w sierpniu stopa bezrobocia w UE wyniosła 10,2 proc. (blisko 24,6 mln osób), a w krajach strefy euro 11,5 proc. (ok. 18,3 mln osób).
Spotkanie zorganizowane przez prezydencję włoską było kontynuacją debaty na temat zatrudnienia ludzi młodych w Europie podjętą w lipcu 2013 r. w Berlinie oraz w listopadzie 2013 r. w Paryżu.