submenu
content

Konferencja „Typowe i nietypowe umowy o świadczenie pracy. Wady i zalety z perspektywy rynku pracy”

09-04-2013

Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz otworzył 8 kwietnia 2013 r. konferencję Typowe i nietypowe umowy o świadczenie pracy. Wady i zalety z perspektywy rynku pracy, organizowaną wspólnie przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny. Obok Ministra podczas otwarcia konferencji wystąpili: Staffan Nilsson, Przewodniczący Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego oraz Koos Richelle, Dyrektor Generalny ds. zatrudnienia,spraw społecznych i włączenia społecznego Komisji Europejskiej. Sesję otwierającą prowadził Krzysztof Pater, przewodniczący Centrum Monitorowania Rynku Pracy.

 

Od kilku lat tradycyjny model stosunku pracy, tj. zatrudnienie na czas nieokreślony i na pełen etat, przestaje dominować na europejskim rynku pracy. Tym większe znaczenie ma analiza zalet i wad nietypowych form zatrudnienia oraz związanego z nimi ryzyka. Konferencja wpisuje się w tę tematykę i stawia sobie za cel odpowiedzi na takie pytania, jak:

  • Jakie działania podjęto dotychczas w związku z nowymi formami zatrudnienia?
  • Czy inicjatywy te przyniosły oczekiwany efekt?
  • Jakie wyzwania czekają nas w przyszłości?

 

Ma umożliwić także przegląd różnych działań, podejmowanych na poziomie UE i krajowym, wobec niestandardowych form zatrudnienia i rosnącej liczby nietypowych umów o świadczenie pracy.

 

Minister Kosiniak-Kamysz w wystąpieniu wskazał, iż jedną z cech współczesnego rynku pracy jest zróżnicowanie podstaw prawnych i form świadczenia pracy: za najkorzystniejszą dla pracownika podstawę zatrudnienia uważa się zasadniczo umowę na czas nieokreślony, w odniesieniu do niej najbardziej widoczna jest bowiem funkcja ochronna prawa pracy. Zatrudnienie na czas nieokreślony jest też najbardziej stabilne. Jednakże należy również mieć na uwadze, że tradycyjny model stosunku pracy może niekiedy utrudniać pracownikom dostosowanie do potrzeb rynku pracy, godzenie pracy z życiem pozazawodowym, a z drugiej strony zniechęcać pracodawców do zwiększania zatrudnienia.

 

Minister zauważył również, iż model elastycznego rynku pracy i bezpieczeństwa socjalnego powinien m.in. promować rynki pracy, które byłyby bardziej otwarte, zdolne do reagowania na zmiany i obejmowałyby wszystkich, co pozwoliłoby przezwyciężyć segmentację.

 

Po wystąpieniach wprowadzających Jacek Męcina, Sekretarz Stanu w MPiPS, przedstawił wprowadzenie do tematu konferencji, koncentrując się na dylematach dotyczących kompromisu pomiędzy bezpieczeństwem a elastycznością zatrudnienia z perspektywy rynku pracy. Minister  Męcina scharakteryzował rodzaje atypowych form zatrudnienia oraz elastycznych form organizacji i czasu pracy, wskazując zarówno na zalety, jak i wyzwania z nimi związane. Podkreślił, iż podstawowymi korzyściami elastyczności rynku pracy, które warto wziąć pod uwagę są: zwiększenie przepływu z bezrobocia i bierności zawodowej do zatrudnienia (zarówno łatwiejsze tworzenie miejsc pracy, jak i powrót na rynek pracy w przypadku bezrobocia i dezaktywacji), jak i możliwość godzenia przez pracownika życia zawodowego z innymi obowiązkami.

 

W drugim dniu konferencji odbył się panel dyskusyjny z udziałem przedstawicieli polskich organizacji partnerów społecznych. Refleksjami na zakończenie podzielił się z uczestnikami konferencji Minister Radosław Mleczko. – Przestrzeń, w której żyjemy i pracujemy tworzą dziś tymczasowość, niepewność, zmienność i nieprzewidywalność. Dlatego tak ważna jest odpowiedzialność za podejmowane decyzje, szczególnie w obszarze rynku pracy. Praca dla wielu osób jest nie tylko podstawą utrzymania, ale także podstawowym kryterium relacji ze światem i źródłem satysfakcji. Zatem fundamentalne są wszelkie decyzje polityczne i legislacyjne, mające wpływ na rynek pracy oraz możliwość jej zdobycia i utrzymania. Powinny zostać podejmowane przy zachowaniu dialogu społecznego i uwzględnianiu procesów globalizacyjnych.

 

Wszystkie prezentacje z konferencji dostepne na stronie internetowej Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (EKES)

 

Link: http://www.eesc.europa.eu/?i=portal.en.events-and-activities-typical-and-atypical-contracts-pres

 

Konferencja „Typowe i nietypowe umowy o świadczenie pracy. Wady i zalety z perspektywy rynku pracy”/fot.Jacek Szczepaniak Konferencja „Typowe i nietypowe... Konferencja „Typowe i nietypowe... Konferencja „Typowe i nietypowe umowy o świadczenie pracy. Wady i zalety z perspektywy rynku pracy”/fot.Jacek Szczepaniak Konferencja „Typowe i nietypowe... Konferencja „Typowe i nietypowe umowy o świadczenie pracy. Wady i zalety z perspektywy rynku pracy”/fot.Jacek Szczepaniak Konferencja „Typowe i nietypowe... Konferencja „Typowe i nietypowe umowy o świadczenie pracy. Wady i zalety z perspektywy rynku pracy”/fot.Jacek Szczepaniak Konferencja „Typowe i nietypowe... Konferencja „Typowe i nietypowe umowy o świadczenie pracy. Wady i zalety z perspektywy rynku pracy”/fot.Jacek Szczepaniak Konferencja „Typowe i nietypowe... Konferencja „Typowe i nietypowe umowy o świadczenie pracy. Wady i zalety z perspektywy rynku pracy”/fot.Jacek Szczepaniak Konferencja „Typowe i nietypowe... Konferencja „Typowe i nietypowe umowy o świadczenie pracy. Wady i zalety z perspektywy rynku pracy”/fot.Jacek Szczepaniak Konferencja „Typowe i nietypowe... Konferencja „Typowe i nietypowe umowy o świadczenie pracy. Wady i zalety z perspektywy rynku pracy”/fot.Jacek Szczepaniak Konferencja „Typowe i nietypowe... Konferencja „Typowe i nietypowe umowy o świadczenie pracy. Wady i zalety z perspektywy rynku pracy”/fot.Jacek Szczepaniak Konferencja „Typowe i nietypowe... Konferencja „Typowe i nietypowe umowy o świadczenie pracy. Wady i zalety z perspektywy rynku pracy”/fot.Jacek Szczepaniak Konferencja „Typowe i nietypowe... Konferencja „Typowe i nietypowe umowy o świadczenie pracy. Wady i zalety z perspektywy rynku pracy”/fot.Jacek Szczepaniak Konferencja „Typowe i nietypowe...
do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: