submenu
content
Wiceminister Męcina podczas debaty poświęconej sytuacji na rynku pracy Wiceminister Męcina podczas debaty... Wiceminister Męcina podczas debaty poświęconej sytuacji na rynku pracy Wiceminister Męcina podczas debaty... Wiceminister Męcina podczas debaty poświęconej sytuacji na rynku pracy Wiceminister Męcina podczas debaty...

Najgorsze już za nami

24-09-2013

Sekretarz stanu w MPiPS Jacek Męcina 23 września 2013 r. wziął udział w debacie poświęconej sytuacji na rynku pracy w Polsce oraz w województwie śląskim, która odbyła się w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego w Katowicach.  

 

W dyskusji wzięli udział samorządowcy, parlamentarzyści, przedstawiciele organizacji gospodarczych, reprezentanci urzędów pracy, związkowcy oraz przedsiębiorcy.

 

- Gdy wchodziliśmy do Unii Europejskiej mieliśmy najwyższe bezrobocie ze wszystkich państw członkowskich. Obecnie jesteśmy poniżej unijnej średniej w tym względzie - mówił wiceminister Męcina. Wskazując na wpływ kryzysu na polską gospodarkę i rynek pracy tłumaczył, że patrząc na dostępne dane statystyczne najgorsze mamy już za sobą.

 

Wiceminister odnosząc się do sytuacji w województwie śląskim stwierdził, że to właśnie na Śląsku i na Mazowszu najbardziej odczuwalne były zwolnienia grupowe i te regiony były w najtrudniejszej sytuacji w czasie kryzysu.

 

Wiceminister Męcina zwrócił szczególną uwagę na problemy ludzi młodych na rynku pracy, którzy dopiero zaczynają swoją karierę. Stwierdził, że kształcą się w strukturze niedopasowanej do potrzeb rynku pracy, a decydując się na edukację opóźniają swoje wejście na rynek pracy. - Oczywiście wykształcenie pomaga w zdobyciu pracy, ale trzeba też sobie zadać pytanie o sens kształcenia na pewnych kierunkach, które nie dają aż tak dużych szans w ubieganiu się o pracę - dodał.

 

Wiceszef resortu pracy odniósł się także do koncepcji zacieśnienia współpracy powiatowych urzędów pracy i gmin w stosunku do wspólnych klientów. Mówił o wprowadzeniu nowych narzędzi wspierających tworzenie miejsc pracy i powrót do zatrudnienia osób bezrobotnych, w tym powracających na rynek pracy po przerwie związanej z wychowaniem dziecka. Ponadto wspomniał o powołaniu Krajowego Funduszu Szkoleniowego, który pomoże osobom 50+ utrzymać aktualność swoich kompetencji i wiedzy.

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: