submenu
content
Wizyta ministra Jacka Męciny w Pomorskim Ośrodku Kompetencji, fot. MPiPS Wizyta ministra Jacka Męciny w...

Z wizytą w Pomorskim Ośrodku Kompetencji w Gdańsku

30-10-2013

 

W środę 30 października 2013 r. Jacek Męcina, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej wziął udział w wizycie studyjnej w Pomorskim Ośrodku Kompetencji w Gdańsku.

 

Jestem tu w Gdańsku, w Pomorskim Ośrodku Kompetencji, bo dowiedziałem się o bardzo ciekawym przedsięwzięciu realizowanym przez Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku. Jeżeli te innowacyjne metody i narzędzia służące do trafniejszego wspierania osób bezrobotnych sprawdzą się w testowaniu, zrobię wszystko, żeby w każdym województwie urzędy pracy mogły korzystać z takich rozwiązań – powiedział wiceminister Męcina.

 

Pomorski Ośrodek Kompetencji jest pierwszym tego typu specjalistycznym ośrodkiem funkcjonującym w ramach publicznych służb zatrudnienia w Polsce. Został utworzony przez Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku w wyniku partnerskiej współpracy ze Szkołą Wyższą Psychologii Społecznej, Politechniką Wrocławską, Urzędem Pracy w Gävle ze Szwecji i powiatowymi urzędami pracy z województwa pomorskiego. Tego typu ośrodki funkcjonują od wielu lat np. w Szwecji.

 

Od sierpnia 2013 r. w Pomorskim Ośrodku Kompetencji w Gdańsku testowane są innowacyjne, zindywidualizowane usługi diagnostyczno-doradcze, świadczone przez fizjoterapeutów i psychologów, dla klientów urzędów pracy.

 

Inicjatywa Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku polega na rozszerzeniu zakresu usług poradnictwa zawodowego o pogłębioną ocenę kompetencji i predyspozycji zawodowych (próbki pracy), badanie możliwości fizycznych (zestaw ćwiczeń i zadań) i doradztwo ergonomiczne. W rozszerzeniu poradnictwa zawodowego o nowe narzędzia i metody upatrywać należy wiele korzyści – dla osoby bezrobotnej, dla doradcy zawodowego i dla pracodawcy. Z pewnością dzięki ich zastosowaniu doradca zawodowy będzie mógł dowiedzieć się jakie są rzeczywiste, a nie deklarowane, kompetencje i możliwości fizyczne osoby poszukującej pracy. Dzięki temu będzie mógł trafniej doradzić w kwestii dalszej kariery zawodowej, podjęcia pracy, podjęcia stażu bądź uruchomienia własnej firmy czy też przekwalifikowania się. Ma to ogromne znaczenie w sytuacji braku ofert pracy w wyuczonym lub wykonywanym dotychczas zawodzie i przełoży się na większą skuteczność udzielania wsparcia przez urzędy pracy.

 

W spotkaniu uczestniczyli również: dr Agnieszka Kloskowska – Dudzińska, Zastępca Prezesa Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wraz ze współpracownikami; Wiesław Byczkowski, Wicemarszałek Województwa Pomorskiego; Tadeusz Adamejtis, Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku, Dariusz Majorek, Dyrektor Pomorskiego Oddziału PFRON. 

 

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: