submenu
content
Minister Męcina na Konferencji ASEM nt. Promocji Zatrudnienia Młodzieży w Chinach Minister Męcina na Konferencji... Minister Męcina na Konferencji ASEM nt. Promocji Zatrudnienia Młodzieży w Chinach Minister Męcina na Konferencji... Minister Męcina na Konferencji ASEM nt. Promocji Zatrudnienia Młodzieży w Chinach Minister Męcina na Konferencji... Minister Męcina na Konferencji ASEM nt. Promocji Zatrudnienia Młodzieży w Chinach Minister Męcina na Konferencji... Minister Męcina na Konferencji ASEM nt. Promocji Zatrudnienia Młodzieży w Chinach Minister Męcina na Konferencji... Minister Męcina na Konferencji ASEM nt. Promocji Zatrudnienia Młodzieży w Chinach Minister Męcina na Konferencji...

Minister Męcina na Konferencji ASEM nt. Promocji Zatrudnienia Młodzieży

20-11-2013

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, Jacek Męcina, 20 listopada 2013 r. w Chongqing (Chiny) wygłosił, wspólnie m.in. z Xin Changxing, wiceministrem Zasobów Ludzkich i Zabezpieczenia Społecznego Chin, przemówienie otwierające Konferencję ASEM nt. Promocji Zatrudnienia Młodzieży. Spotkanie współorganizowane jest przez Komisję Europejską i Polskę.

 

W wydarzeniu tym biorą udział przedstawiciele państw Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarii oraz 10 państw azjatyckich.Uczestniczą również przedstawiciele europejskich i międzynarodowych stowarzyszeń partnerów społecznych.

 

Celem konferencji jest omówienie działań i instrumentów na rzecz zwiększenia zdolności do zatrudnienia, a także polityk nakierowanych na pobudzenie przedsiębiorczości wśród osób młodych. Dyskusja będzie dotyczyć także instytucjonalnych uwarunkowaniach polityki rynku pracy, a w szczególności wzmocnienia służb zatrudnienia w zakresie efektywnego wsparcia osób młodych na rynku pracy.

 

- Bezrobocie wśród młodych to istotne wyzwanie dla władz publicznych. Wydłużenie czasu podejmowania decyzji o założeniu rodziny, uzależnienie materialne od rodziców, problemy emocjonalne, to tylko niektóre przejawy długotrwałej niepewności na rynku pracy, które godzą w solidarność społeczną i międzypokoleniową - powiedział wiceminister Jacek Męcina.

 

Minister podkreślił, że nie tylko sytuacja gospodarcza jest winna niskim wskaźnikom zatrudnienia i wysokim wskaźnikom bezrobocia wśród młodzieży. Przyczyna tkwi także w systemie edukacji i kształcenia, który nie nadąża za zmieniającymi się potrzebami w zakresie kwalifikacji i umiejętności. - W celu zdobycia dobrych pracowników, pracodawcy powinni włączyć się aktywnie w organizację edukacji, aby absolwent po skończeniu kształcenia posiadał praktyczne, a nie tylko teoretyczne umiejętności – powiedział.

 

Obaj ministrowie podkreślali, że każdy kraj musi podążać własną drogą w kierunku wzrostu zatrudnienia, zwłaszcza wśród młodzieży. Dla zwiększenia skuteczności działań niezbędna jest jednak współpraca międzynarodowa, wymiana doświadczeń i najlepszych praktyk gromadzonych przy planowaniu i realizacji polityk zatrudnienia.

 

- Implementacja w Polsce „gwarancji dla młodzieży” idzie w parze z projektem nowych rozwiązań w polityce rynku pracy na rzecz młodych. Ponadto, w wyniku zmian w polityce rynku pracy, poszerzona zostanie oferta urzędów pracy o nowe instrumenty, a w działania zostaną włączone NGOsy i agencje prywatne - poinformował wiceminister J. Męcina, wskazując na rozwiązania w projekcie ustawy przyjętej przez Rząd 5 listopada br. i skierowanej w tym tygodniu do Sejmu.

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: