submenu
content

Posiedzenie Naczelnej Rady Zatrudnienia

30-01-2014

Sekretarz Stanu w MPiPS dr hab. Jacek Męcina wziął udział w posiedzeniu Naczelnej Rady Zatrudnienia. Spotkanie, które odbyło się 30 stycznia w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”, zainaugurowała Wiceprzewodnicząca Rady prof. Stanisława Borkowska.

 

Głównym punktem spotkania była prezentacja Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) na lata 2014-2020. To nowy program w obecnej perspektywie finansowania w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Fundusz – w zamyśle Komisji Europejskiej – ma wspierać politykę zatrudnieniową UE. Spośród 15 mld środków EFS na lata 2014-2020 6,5 mld euro ma bezpośrednio zasilać aktywizację rynku pracy, w tym 1,7 mld euro ma być przeznaczone na wsparcie dla osób młodych.

 

Wiceminister Jacek Męcina zauważył, że określenie „osoba młoda” w poprzedniej perspektywie finansowej rozszerzone zostało w niektórych programach nawet do 34. roku życia, natomiast w obecnej – korzystać się będzie z zapisów, które dają  możliwość wsparcia osób młodych do 29. roku życia. Przychylił się do poglądu prof. Elżbiety Kryńskiej, która zasugerowała, że wkrótce wystąpi problem osób w wieku 34-49 lat, które nie mają większego wsparcia na rynku pracy. Jednakże przypomniał, że mogą one korzystać z takich narzędzi jak: trójstronna umowa szkoleniowa czy praca subsydiowana.

 

Przedstawiciel Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, która ma być Instytucją Zarządzającą PO WER, omówił pięć osi priorytetów Programu. Najwięcej, bo w sumie 33 proc. jego środków, będzie pochłaniał Priorytet I, który dotyczy osób młodych na rynku pracy. Ma on na celu poprawę sytuacji młodych bezrobotnych poprzez staże, bony szkoleniowe i zatrudnieniowe oraz zwiększyć ich przedsiębiorczości, np. poprzez wsparcie pożyczkowe.

 

Duży nacisk w programie ma być położony na efektywność polityki publicznej dla rynku pracy, gospodarki i edukacji – na te działania ma pójść prawie 1,2 mld euro. Nowością jest tu wsparcie aktywnego, zdrowego starzenia się i wydłużenia aktywności zawodowej osób 50+, m.in. poprzez wdrożenie 15 programów profilaktycznych w zakresie chorób, które źle wpływają na pracę. W nowym finansowaniu sporo miejsca zajęła również poprawa jakości publicznych i niepublicznych służb zatrudnienia i wyrównywanie szans na rynku pracy.

 

Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020 został zatwierdzony przez Radę Ministrów 8 stycznia 2014 roku, do czerwca będzie negocjowany w Komisji Europejskiej.

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: