submenu
content

5 ważnych zmian dla rynku pracy

09-11-2015
Spadek bezrobocia do poziomu 9,6 proc. w październiku br. to najlepszy dowód na ożywienie na rynku pracy. To jasny sygnał, że reformy przynoszą rezultaty.
 
Reforma urzędów pracy
 
Refundacja składek za pracowników, lepiej dopasowana do potrzeb pomoc dla bezrobotnych, bony, granty i niskooprocentowane pożyczki – to tylko część z ważnych zmian, które wprowadziła reforma urzędów pracy z maja 2014 roku.
 
Od teraz podstawą jest profilowanie pomocy dla osób bezrobotnych. Pojawiły się nowe instrumenty wsparcia dla osób szukających pracy. To m.in. grant na telepracę i świadczenie aktywizacyjne dla pracodawców zatrudniających rodziców powracających do pracy, pożyczka na start biznesu (do 70 tys. zł) lub utworzenie stanowiska pracy (nawet 20 tys. zł), szkolenia w ramach trójstronnych umów zawieranych pomiędzy starostą, pracodawcą i instytucją szkoleniową.
 
Oskładkowanie umów zleceń
 
Od 1 stycznia 2016 r. będzie obowiązek odprowadzania składek do ZUS od wszelkich umów zleceń do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Oskładkowanie dochodów członków rad nadzorczych obowiązuje już od początku 2015 r.
 
Zmiany uniemożliwiają też zawieranie podwójnych umów, w taki sposób, aby unikać "ozusowania". Dotychczas unikanie płacenia składek było możliwe przy zawarciu dwóch umów - jednej na niską kwotę, od której odprowadzana była niska składka i drugiej, z wyższą kwotą, która nie była oskładkowana.
 
Wsparcie w starcie
 
Celem Programu „Wsparcie w starcie” jest rozwój przedsiębiorczości dzięki nisko oprocentowanym pożyczkom na start biznesu dla osób bezrobotnych. Pilotaż programu trwał od grudnia 2013 r. W rozszerzono zasięg na cały kraj oraz rozszerzono katalog osób uprawnionych do ubiegania się o wsparcie - nie będą to już tylko absolwenci szkół i studenci, ale także osoby bezrobotne. Wszyscy, którzy skorzystali z pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej oraz ci, którzy zamierzają z niej skorzystać mogą być objęci bezpłatnym doradztwem oraz szkoleniem. Przedsiębiorcy natomiast mogą ubiegać się o pożyczkę na tworzenie nowych miejsc pracy dla osób bezrobotnych. Dzięki programowi powstało już 1770 firm.
 
Elastyczny czas pracy 
 
Firmy mogą uelastyczniać czas pracy od sierpnia 2013 roku. Pracodawcy mogą skorzystać z dwóch rozwiązań. Pierwsze to wydłużenie okresu rozliczeniowego czasu pracy do maksymalnie 12 miesięcy. Wcześniej nie mogło to być więcej niż 4 miesiące. Pozwala to dostosować pracę pracowników do bieżących zamówień.
 
Drugie rozwiązanie to możliwość wprowadzenia w firmie ruchomego czasu pracy. Pracownicy mogą dzięki temu zaczynać pracę np. w poniedziałek, środę i piątek o godzinie 9 rano, a we wtorek i w czwartek o 10. Mogą również rozpoczynać dzień np. między godziną 7 a 10. Ułatwia to pracownikom godzenie życia rodzinnego z pracą. Nowe rozwiązania wprowadzono już 1766 firmach w całej Polsce. 
 
Ograniczenie umów czasowych
 
Zmiany w kodeksie pracy pozwoliły na ograniczenie umów czasowych. Mimo, że dotychczas obowiązujące przepisy nakazywały po dwóch umowach terminowych podpisanie trzeciej na czas nieokreślony, pracodawcy często obchodzili ten obowiązek, wykorzystując miesięczną przerwę w zatrudnieniu. Nowelizacja kodeksu pracy zapobiega takim praktykom. Umowa na czas określony została ograniczona do 33 miesięcy, plus maksymalnie trzymiesięczny okres umowy na okres próbny.
 
Umów terminowych z jednym pracodawcą nie może być więcej niż trzy, czwarta staje się umową na czas nieokreślony. Wyjątkiem są umowy na zastępstwo czy na okres kadencji. Generalnie pracodawca będzie mógł zawrzeć umowę o pracę na okres próbny tylko raz.
5 ważnych zmian dla rynku pracy 5 ważnych zmian dla rynku pracy
do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: