submenu
content

Migranci wykwalifikowani w Polsce i Niemczech

03-03-2016

W Centrum Konferencyjnym Zielna odbyła się konferencja „Doświadczenia Polski i Niemiec w przyciąganiu wykwalifikowanych migrantów”. W konferencji udział wziął Stanisław Szwed, Sekretarz Stanu, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

 

- Pracownicy posiadający specjalistyczną wiedzę i umiejętności przyczyniają się do wzmocnienia gospodarki europejskiej oraz przyciągania dalszych inwestycji w państwach członkowskich. Nie ma jednej perspektywy patrzenia na migracje, inaczej ocenia się je z punktu widzenia państw wysyłających, inaczej zaś z punktu widzenia państw przyjmujących - powiedział wiceminister Stanisław Szwed.

 

Podczas konferencji podkreślono, że wiele państw członkowskich UE wprowadziło w ostatnich latach różnego rodzaju systemy preferencji, np. systemy punktowe, czy listy zawodów deficytowych, by przyciągnąć migrantów o potrzebnych kwalifikacjach.

 

W ostatnim czasie mamy do czynienia ze znacznym nasileniem międzynarodowych migracji pracowników wykwalifikowanych. Polska jest przykładem kraju, który w ostatnich latach przekształca się z typowego kraju emigracyjnego w kraj imigracyjno-emigracyjny. Szczególnie w ostatnich latach doświadczamy rosnącego napływu migrantów z Ukrainy.

 

- Należy zrobić wszystko, aby dobrze wykształceni polscy pracownicy wracali do kraju. Trzeba zachęcić pracowników do powrotu i stworzyć im dobre do tego warunki. Powinniśmy  stworzyć takie zachęty, aby osoby mające polskie obywatelstwo wracały do kraju - dodał wiceminister Stanisław Szwed.

 

Jak podkreślił należy kształcićstudentów na kierunkach technicznych, czy związanych z medycyną, bo na te zawody jest zapotrzebowanie. W Polsce stopniowo zwiększa się zapotrzebowanie na pracowników w zawodach wymagających wysokich kwalifikacji, np. w dynamicznie rozwijających się w naszym kraju branżach outsourcingu usług księgowych, IT, farmaceutyce, czy w służbie zdrowia. Brakuje inżynierów, programistów i menadżerów rynków wschodnich.

 

W Niemczech nie odnotowuje się braku specjalistów na szeroką skalę, deficyty są jednak zauważalne w wybranych zawodach, regionach i branżach.

 

Przewiduje się, że zatrudnienie cudzoziemców w Polsce będzie się zwiększało. Większość migrantów przybywa do Polski w celach zarobkowych. Przed Polską stoi wyzwanie, by przyciągnąć osoby jak najbardziej wykwalifikowane oraz by należycie ich talenty należycie wykorzystać.

 

- Temat migracji nie jest łatwy, ale jest bardzo ważny. Należy dbać zarówno o kwalifikacje pracowników jak i kadry. Jestem dumny z modelu systemowego kształcenia zawodowego w Niemczech -  powiedział Thorben Albrecht, Sekretarz Stanu, Federalne Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

 

Dla kraju wysyłającego migracja tymczasowa pracowników w ramach UE i poza jej granice może stworzyć szereg pozytywnych konsekwencji, związanych z nabywaniem przez pracowników nowych umiejętności i doświadczeń, które po powrocie przekładają się na wyższe wynagrodzenia, ze stymulacją kapitału ludzkiego w kraju wysyłającym, z transferem wiedzy i technologii, jak również ewentualnymi transferami pieniężnymi z zagranicy.

 

- Temat migracji był bardzo ważny w stosunkach polsko-niemieckich. Potrzeba nam wykwalifikowanych pracowników na rynku pracy - powiedział Roland Feicht z Fundacji im. Friedricha Eberta w Warszawie.

 

W konferencji udział wzięli: Stanisław Szwed, Sekretarz Stanu, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Jacek Kucharczyk z Instytutu Spraw Publicznych, Martin Koppernock z Ambasady Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie, Roland Feicht z Fundacji im. Friedricha Eberta w Warszawie, Thorben Albrecht, Sekretarz Stanu z Federalnego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Robert Lisicki z Konfederacji Lewiatan, Vera Egenberger z Federacji Niemieckich Związków Zawodowych, Uwe Hunger z Uniwersytetu w Siegen, Rafał Janas, Dyrekcja Generalna Komisji Europejskiej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego

Migranci wykwalifikowani w Polsce... Migranci wykwalifikowani w Polsce... Migranci wykwalifikowani w Polsce... Migranci wykwalifikowani w Polsce... Migranci wykwalifikowani w Polsce... Migranci wykwalifikowani w Polsce... Migranci wykwalifikowani w Polsce... Migranci wykwalifikowani w Polsce... Migranci wykwalifikowani w Polsce...
do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: