submenu
content

Krajowy dialog o przyszłości pracy

07-12-2016

Konferencję „Krajowy dialog o przyszłości pracy”, zorganizowaną 7 grudnia przez MRPiPS oraz IPiSS, otworzył sekretarz stanu Stanisław Szwed.  Gościem specjalnym był Nicolas Niemtchinow, Specjalny Doradca ds. Przyszłości Pracy w Międzynarodowym Biurze Pracy. Wystąpienie otwierające wygłosiła również Henryka Bochniarz, Prezydent Konfederacji Lewiatan, Przewodnicząca Rady Dialogu Społecznego.

 

- Świat pracy na naszych oczach podlega szybkim zmianom – mówił wiceminister Szwed. – Przyszłość pracy przykuwa uwagę pracowników i pracodawców. Konferencja daje możliwości spojrzenia na te problemy w szerszej perspektywie. Jest ona połączona ze zbliżającą się rocznicą stulecia Międzynarodowej Organizacji Pracy i jej inicjatywą „Przyszłość pracy”. Dynamiczne zmiany na globalizującym się rynku pracy, rozwój nowych technologii, zmiana form i organizacji pracy, migracje i zmiany demograficzne spowodowały w ostatnich latach potrzebę szybkiego reagowania MOP na wyzwania współczesności.

 

- Polska znajduje się wśród członków założycieli MOP – przypomniał wiceminister Szwed. – Po latach współpracowaliśmy z tą organizacją przed akcesją do UE i podczas tworzenia Rady Dialogu Społecznego.

 

Uczestnicy konferencji w tematycznym bloku Praca w społeczeństwie zastanawiali się nad procesami demograficzne na rynku pracy – ich znaczeniem dla rynku pracy ruchu naturalnego i wędrówkowego ludności oraz konsekwencjami dla systemu ubezpieczeń społecznych. Dyskutowali także o wpływie postępu technicznego i technologicznego na rynek pracy.

 

Blok drugi poświecono sprawiedliwości społecznej na rynku pracy,  ochronie pracy oraz zróżnicowaniu wynagrodzeń. Trzeci blok dotyczył zarządzania pracą.

 

- Skodyfikowane prawo pracy powinno stanowić podstawową gałąź prawa – mówił wiceminister Szwed, nawiązując do pracującej aktualnie komisji kodyfikacyjnej, opracowującej projekty kodeksów pracy. – Muszą one uwzględniać pojawiające się nowe wyzwania i zmiany w tej dziedzinie.

 

Podczas konferencji odbyły się także obrady okrągłego stołu, przy którym eksperci, przedstawiciele pracodawców i pracowników oraz strony rządowej zastanawiali się, jakie powinny być interakcje pomiędzy rządem a organizacjami partnerów społecznych w zarządzaniu pracą w przyszłości.

Krajowy dialog o przyszłości pracy/Fot. Joanna Wójcik-Tarnowska, MRPiPS Krajowy dialog o przyszłości... Krajowy dialog o przyszłości pracy/Fot. Joanna Wójcik-Tarnowska, MRPiPS Krajowy dialog o przyszłości... Krajowy dialog o przyszłości pracy/Fot. Joanna Wójcik-Tarnowska, MRPiPS Krajowy dialog o przyszłości... Krajowy dialog o przyszłości pracy/Fot. Joanna Wójcik-Tarnowska, MRPiPS Krajowy dialog o przyszłości... Krajowy dialog o przyszłości pracy/Fot. Joanna Wójcik-Tarnowska, MRPiPS Krajowy dialog o przyszłości... Krajowy dialog o przyszłości pracy/Fot. Joanna Wójcik-Tarnowska, MRPiPS Krajowy dialog o przyszłości... Krajowy dialog o przyszłości pracy/Fot. Joanna Wójcik-Tarnowska, MRPiPS Krajowy dialog o przyszłości... Krajowy dialog o przyszłości pracy/Fot. Joanna Wójcik-Tarnowska, MRPiPS Krajowy dialog o przyszłości... Krajowy dialog o przyszłości pracy/Fot. Joanna Wójcik-Tarnowska, MRPiPS Krajowy dialog o przyszłości... Krajowy dialog o przyszłości pracy/Fot. Joanna Wójcik-Tarnowska, MRPiPS Krajowy dialog o przyszłości...
do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: